CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Artvin Fındıklı’da halka hitap etti. Erdoğan’ın galoşlu tarla fotoğrafını eleştiren Kılıçdaroğlu, Atatürk Parkı tabelasının kaldırılmak istenmesine de sert tepki gösterdi.

Ankara’dan uçakla Trabzon’a gelerek, kara yoluyla Rize’nin Fındıklı ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye binası önünden halka seslendi. Türkiye’ye yeni siyaset anlayışını getirmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, herkesin yaşam tarzına, inancına, kimliğine sonuna kadar saygılı olacaklarını ve herkese hesap vereceklerini söyledi. Halka hizmetin, siyasetin değişmez amacı olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Biz herkesin emeğine, alın terine değer veririz. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, çocuklarımızın iyi yetişmesi için elimizden gelen her türlü çabayı gösteririz. Bu ülke, güzel bir ülke olacaksa bu çocuklar sayesinde olacak. Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getirmeyi istiyoruz. Buradan söylüyorum; en ufak bir endişe duymayınız. Herkesin yaşam tarzına, inancına, kimliğine sonuna kadar saygılı olacağız. Türkiye coğrafyasında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Fakire yardım yaparken, fakirin fakirliğini teşhir etmeyeceksiniz. Yeni ufuk açacağız siyasette” diye konuştu.

‘SİYASETÇİ KİBRİYLE TOPLUMA FAYDALI OLMAZ’

Siyasetçinin kibirden uzak siyasetle herkese hesap vermesi gerektiğini, kibirle topluma faydası olmayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Siyasetçi; toprağını, insanını, doğasını, ağacını sevecek ve koruyacak. Sizin bir özelliğiniz var; derelerinize sonuna kadar sahip çıktınız. Burası çevre konusunda duyarlı. Fırtına Vadisi’ni, derelerin özgürce akmasını gördük. Kibirden uzak bir siyaset, siyasetçinin vatandaşın arasında olması. Siyasetçi kibriyle topluma faydalı olmaz. Biz her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Saydam, güzel bir yönetim istiyoruz. Belediye başkanımızın harcadığı ve aldığı her para millet tarafından ödenmiştir. Saray için de öyle. Bakanlar, milletvekilleri için de öyle. Biz aylık alıyoruz, aldığımız aylığı kim ödüyor? Siz ödüyorsunuz. Demokrasinin gerçek anlamda varlığı hesap vermekten geçer. Hesap veriyorsa bir siyaset anlayışı orada kibir yoktur, halka saygı vardır.”

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU, OLACAK

“Her şey çok güzel olacak dedik, oldu ve olacak. ” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi;

Herkese hesap verecek siyasetçi, kibirden uzak olacak, halkını, doğasını sevecek siyasetçi. Sizler derelerinize sahip çıktınız. Tüm Türkiye’ye örnek oldunuz. Sorsalar Türkiye’de çevresine en çok sahip çıkan ilçe neresi diye Fındıklı denir.

Şeffaf bir yönetim olmalı. Halkın vergileri ile hizmet yapan, maaşını alan belediye başkanı halka hesap verirse o yönetim şeffaf olur. Bunu Saray için de söylüyorum hem halkın paraları ile iş yapacaksınız hem de hesap vermeyeceksiniz, halka teba gibi davranacaksınız. Bunun adı kibirdir.  Mesela şehir hastaneleri ne kadara mal oldu bilen var mı? Ben de bilmiyorum.

KİBRİN FOTOĞRAFINI GÖSTERMEK İSTİYORUM

Daha sonra Erdoğan’ın toprağa galoşla bastığı fotoğrafı gösteren Kılıçdaroğlu, “Toprak temizliktir. Bir siyasetçi nasıl olur da kendi ülkesinin toprağına galoşla basar. AKP’li kardeşlerime soruyorum, siz erdemden, toprağınızdan uzak durmayın. Ayakkabım toz olur, giydiğim pahalı elbise toz olur diye galoş giyenlere izin vermeyin!

Gündemimiz Suriye. Kim sardı bu belayı başımıza gideceklerdi namaz kılacaklardı Emevi camisinde. Onlar gidecekti, 3 buçuk milyon Suriyeli geldi. Bu yanlış politikaların ürünü.

‘ÇAYDA TABAN FİYAT OLMAK ZORUNDA’

Çay ve fındığın, ülkenin ciddi sorunu olduğunu, Rize milletvekillerinin çayı ve kentin sorunlarını gündeme getirmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Çayda da taban fiyat olmak zorundadır. Her ilin bir sorunu var; ama sadece Rize’nin sorunu yok. Bizim Afyon milletvekilimiz Rize ile ilgili önerge veriyor. Peki Rize’nin seçtiği 2 milletvekili yok mu? Rize’nin şu sorunu var, diye dile getiriyor mu? Burada çay konusunda özel toplantı yaptık. Bütün bunların hepsini biliyorum. Fındık, çay bu ülkenin ciddi sorunu. Çay olmaza Rize olmaz, fındık olmasa Karadeniz olmaz. İki ürünü üreten bütün üreticilere, her türlü desteğin verilmesi lazım” dedi.

‘ATATÜRK, 82 MİLYONUN ORTAK PAYDASIDIR’

Fındıklı’da, ‘Millet Bahçesi’ olan parkın ismini ‘100’üncü Yıl Atatürk Parkı’ olarak değiştiren belediyenin astığı tabelanın kaymakamlık talimatıyla kaldırılmak istenmesine de değinen Kılıçdaroğlu, “‘Atatürk Parkı’ diyorlar. Mustafa Kemal Atatürk, 82 milyonun ortak paydasıdır” diye konuştu.