Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Kılıçdaroğlu: Diktatör bozuntusu!

Kılıçdaroğlu: "Bunun hesabını verecekler" diyor bir diktatör bozuntusu. Bunun hesabını sen vereceksin sen!

Kılıçdaroğlu: Diktatör bozuntusu!
Okunma : 54 views Yorum Yap

Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:
Aramızda Suruç’ta hayatını kaybeden çocuklarımızın anneleri babaları eşleri burada. Bizim yürekten bir deyişimiz vardır. Allah kimseye evlat acısı vermesin diye.

Bu çocuklar Türkiye’nin sorunlarına sahip çıkıyorlar. Suruç’a gidiyorlar ve bir bomba patlıyor ve 33 can aramızdan ayrılıyor.
AKP ve MHP’li milletvekilleri parlamentonun olağanüstü toplanmasına karşı çıktılar. Sizin seçtiğiniz milletvekilleri sizin sorunlarınız için Meclis’te toplanmayacaklar da ne için toplanacaklar. 33 çocuğumuz hayatını kaybediyor, bir terör eylemi sonucu kaybediyor. Buna TBMM duyarlılık göstermeyecek de neye gösterecek. AKP milletvekillerine sesleniyorum herhangi bir çocuğumuzn burnu kanamasın istiyoruz. Bizim gösterdiğimiz duyarlılığı siz de gösterin eğer bunları yapmayacaksak bu parlamentoda ne işimiz var. Bu parlamento Gazi parlamentodur diyoruz O zaman gereğini yapalım.
Aramızda şu anda bulunmuyor ama bizi sevince boğan bir olay var. Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülünü aldı. O bir cumhuriyet çocuğu. Mardin’de zor koşullarda okudu ve bugün dünyanın en prestijli ödülünü aldı. Sevgili Aziz Sancar seni çok seviyoruz. Aziz Sancar’ın bir başka özelliği Mustafa kemal’e olan hayranlığı. Bir kez daha Mustafa kemal’i haklı çıkardılar. “Hayatta en hakiki murşit ilimdir”. Ödülü Anıtkabir’de Atatürk’e sunacağım diyor. Türkiye’yi Ortadoğu ülkelerinden ayıran Mustafa

Kemal’in öngörüsüdür.
Hüzünlü bir acımız daha var. Gazetecilerin tutuklanması. Haftasonu Silivri’ye gittim. İkisiyle oturup uzun uzun konuştuk. Eğer demokrasi diyorsak bir ülkede bunun mihenk taşı basındır. Basını özgür olmadığı bir ülkede toplum da özgür değildir. Gazeteci yazdığı bir haberden dolayı tutuklanıyorsa, haber yaptığı için işinden atılıyorsa bunu hep beraber düşünmemiz lazım. Medyanın herkoşulda özgürce haber yapması lazım. Bunun olmadığı bir ülkede demokrasi yok demektir.
İnsani gelişim endeksi yayınlandı eskiden 69. sıradaydık 72. sıraya geriledik. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Türkiye’nin uluslararası saygınlığını kim düşürdü bunu hep beraber düşünmemiz lazım.
“Bunun hesabını verecekler” diyor bir diktatör bozuntusu. Bunun hesabını sen vereceksin sen. Hiçkimsenin Türkiye’nin onuruyla oynamaya hakkı yoktur.
32 gazetecimiz hapiste. Biz yargılanmasın demiyoruz yargılansınlar ama tutuksuz yargılansınlar. Birileri yargıç cüppesi giyerek birilerinin talimatını yerine getiriyorsa o ülkede yargı bağımsızlığı yoktur. Birileri talimatı yerine getirirken bir yargıç da haksızlığı dile getiriyorsa o ülkede umut da vardır.
Uçağa binen gazeteciler dünyanın sorduğu soruyu sormaktan korkuyorlar. Öyleyse o uçakta ne işiniz var.

Gazeteci kamu adına görev yapar. Kamu adına soru sorarlar. Gazeteciler o nedenle tüm dünyada korunurlar. Haber yapmaları anayasal güvence altına alınmıştır.
Sanki Suriye sorunumuz azdı da üzerine Irak sorununu ekledik. Nasıl asker gönderirsiniz Irak merkezi yönetiminden izin alırsınız gönderirsiniz. Eğer siz bir hukuk devleti iseniz evrensel hukuku da bilmeniz gerekiyor.
Askeri gönderdiler. Üzerine bir de kahramanlık edebiyatı yaptılar: “Onlardan mı izin alacağız” diye. Gönderdik efelendiler. Şimdi geri çekiliyorlar. Hani geri çekilmeyecektin. Türkiye’nin itibarını ayaklar altına alma yetkisini sana kim verdi?

Açıkça Türk halkına yalan söylediler. Biz oraya davetli olarak gidiyoruz. Irak’ın başbakanı “biz davet etmedik” dedi. Sizi kim davet etti?
Onlardan mı izin alacağız diyorsun. O zaman Rus uçağını yine düşürdün?
Önceden gönderilmesi gereken heyeti sonradan gönderdik. Mutabakata vardık dediler. O zaman niye geri çekildiniz?
Biz bunları eleştirdik diye “Türkiye Cumhuriyeti devletini küçük mü düşürüyorsun” dediler. Küçük düşüren ben değilim sizsiniz!

Doğu Güneydoğu’ya bakın kentler Beyrut gibi Lübnan gibi. Hendekleri kazanlar şunu unutmasınlar. Bu ülkenin insanlarına en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz. O hendekleri orada bulunan vatandaşlarına zorla kazdırdılar. O bölgenin insanları şimdi Suriyeli mülteciler gibi göç etmeye başladılar. İki arada kaldılar.
78 milyon vatandaşımıza soruyorum. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? 2002’de hükümet oldular. Terör yoktu.
Soru iki: Bu çozüm süreci denen süreç inide terör örgütünün kentlerde yuvalanması kentleri silah deposuna dönüştürmesi kimin zamanında oldu. Valiler sakın dokunmayın diye talimatı verdiniz. Onlar da silahlandı.
kendisi sorun olan bir iktidar türkiye’yi yönetemez ve yönetemiyor da. İçerde ve dışarda çuvallayan bir yönetim var
PKK bizi kandırdı diyor, Esad bizi kandırdı diyor, sizi kim kandırmadı bir söyleyin?
AYRINTILAR GELECEK…

gercek gündem

sariyerbelediyesi