Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Kılıçdaroğlu: PKK ve AKP işbirliği yapıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP PM bildirisine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu: PKK ve AKP işbirliği yapıyor
Okunma : 49 views Yorum Yap
besiktasbelediyesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamlaarda bulundu.

“CHP PKK’ya destek veriyor” iftiralarına yanıt veren Kılıçdaroğlu, “PKK şehirlere bomba doldurdu. PKK mahkemeler kurdu, askere alma şubeleri kurdu. Trafik kontrolü yaptı kimin döneminde CHP’nin döneminde mi? Bize diyorlar ki CHP PKK’ya destek veriyor. Bizim dediklerimiz yanlışsa öyledir. Meşru bir organı terör örgütüyle muhattap kılarsanız ona meşruiyet kazandırırsınız. Bunu dile getiren biziz, şimdi suçlanan kim biziz. Habur’da bu ülkenin hakimlerini savcılarını terör örgütünün ayağına kim gönderdi? Bunların hesabını soracağız” dedi.

CHP lideri HDP’li vekillerin tutuklanması konusunda ise “Seçimle gelen seçimle gider, yine söylüyorum. Ben hukukun üstündeyim, her istediğimi yaparım diyemez. Bir milletvekilinin suçu kesinleşmeden tutuklanmasına karşıyız, neden Anayasa Mahkemesi’nin kararı var” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

Geçen hafta Bülent Ecevit’i andık. Ecevit hakkından her şey söylenebilir. Ama bir Allah’ın kulu haram yedi dememiştir. Onun yüreğinde insan sevgisi vardır. Ecevit’in bütün hayali ne ezen ne ezilen insanca ve hakça bir düzendi. Ecevit’in bu sloganın yerine getirmek için gelin el birliğiyle insanca hakça bir düzeni kuralım.

DOLAR ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR

Türkiye nasıl oldu da ezenlerin ve ezilenlerin ülkesi oldu. Normalde bugün ekonomiyi tarımı işsizliği, eğitimi, sanatı kültürü konuşmamız lazım. Ama bunlardan söz etmiyoruz. Dolar almış başını gidiyor. 17 milyon yoksul, 6 milyon işsiz var söz etmiyoruz. Ne olacak Türkiye’nin bu hali? Bu kaygı yerleşmişse bir toplumda görüşü ne olursa olsun.. Bugüne de geleceğe de güveni yok. Asla umutsuz olma kardeşim. Ne olursa olsun bu ülkenin birliğini savunan CHP var. Bundan kesinlikle emin olmanızı istiyorum.

“SEN BÖLÜCÜLERİN TAŞERONUSUN DEMEKTİR”

Türkiye’nin geldiği hale bakın arkadaşlar. Başbakan kalkmış Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür diyor. Seni bu ülkeyi bölesin diye mi koydular o koltuğa. Sen bunu nasıl söylersin. Bölücülerin taşeronluğuna soyunmuş kişdir.Önce koltuğuna ve yetkilerine sahip çıkacaksın. Yoksa olmaz. sen başbakanlık yapamazsın.

Öyle bir noktaya geldik ki ezenlerin ve ezilenlerin Türkiye’si. Kapı çaldığı zaman herkes kaygıyla kapıyı açıyor. Bu ülkede can güvenliği yoktur, mal güvenliği yoktur, basın özgürlüğü yoktur kişi özgürlüğü yoktur. Otobüste bile tekme açabilirsin. Toplantı ve eylem yapma hakkı yok ve en önemlisi devleti devlet yapan en önemli özellik adalet yok.

Bizim taşıdığımız endişeyi bütün dünya taşıyor onlar da soruyor; Ne olacak bu Türkiye’nin hali” diye. Türkiye dünyadan uzaklaşıyor. O zaman biz Cumhuriyet’i neden kurduk. Gittikçe Kuzey Kore’ye benziyoruz. Orada da bir diktatör var.

BM’YE KENDİLERİNİ İHBAR ETTİLER

Diyorlar ki herkes bize düşman, Almanya, AB, ABD, Rusya.. hepsi düşman. Ben merak ediyorum acaba Birleşmiş Milletler de mi bize düşman. Onlar da endişe ediyor. Türkiye’deki gelişmelerden endişe duyoyor. Bunları televizyon söylüyor mu hayır, gazeteler yazıyor mu hayır çünkü sansür var. BM hangi gerekçeyle bu kaygıyı dile getiriyor. Çünkü Türkiye kendini ihbar etti. Darbe var 13 maddeyi askıya aldık dediler. Adil yargılama yapmayacağız dediler. Tutulanlara insan davranmayacağız diyorlar. İşkence yapacağım diyor. AA’da işkence görüntülerini servis ediyor. Böyle bir tablo Türkiye’ye yakışmıyor. Bunu söyledik diye eleştiriyorlar.

HAPİSHANELERDE 214 BİN KİŞİ VAR

Hapishanelerde 2002’de 60 bin kişi vardu şu anki rakam 214 bin. Öğrenciler hapiste, binlerce suçsuz insan var hapiste, üniversiteler hapiste. Dünyada en çok gazeteciyi hapseden ülke Türkiye Cumhuriyeti ve dönüp millete diyeceğiz ki bizde demokrasi var kimse inanmıyor. Er ve erbaşlar hapiste, erin ne günahı var öğrencilerin ne günahı var.

Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Onlara sorsak Türkiye’yi bu hale Cumhuriyet Halk Partisi getirdi. Mizah gibi geliyor değil mi? Evet şaka gibi ama, kendileri yapıyor. Zalimin yanında susan dilsiz şeytandır. Türkiye’yi bu hale kim getirdi: İktidardakiler. Türkiye’yi bu hale üç terör örgütüne destek vererek getirdiler. Tek tek sayacağım. Bunları gidin her yerde anlatın. Eğer zulümden yana değilseniz, mazlumlardan yanaysanız, Cumhuriyet’ten yanaysanız bunları anlatmak hepimizin görevidir.

3 TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERDİLER

Türkiye’yi bu hale kim getirdi? İktidardakiler. Üç terör örgütüne destek vererek, yardım yataklık yaparak bu hale getirdiler.

“SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER DEDİM HAVUZ MEDYASI…”

Ben şunu söyledim, belediye başkanları toplantılarında: Seçimle gelen seçimle gider” Havuz medyası bir cümleyi seçti, ya olur mu öyle şey dedi. Seçimle gelen ben hukukun üstündeyim diyemez. Hiç kimse yargılamanın dışındadır diye bir ayrıcalığı yoktur Türkiye’de. Avukatım var gerektiğinde gidiyorum. Yargıdan kaçmak değil, ama eğer yargı taraflı davranırsa oturup hep beraber eleştiririz.

Yolsuzluk yapanlar da yargılanmalı. Parti olarak kürsü dokunulmazlığı kalksın diyoruz. Bunlar Kandil’e gitti diyorlar. Allah aşkına bunları Kandil’e gönderen kim. Bunlar hükümetin gözetimi altında İmralı’ya gitmediler mi? Masa kurmadılar mı? Başkanlığı konuşmadılar mı? Bir milletvekilinin suçu kesinleşmeden tutuklanmasına karşıyız, neden Anayasa Mahkemesi’nin kararı var. Bir milletvekili tutuklanırsa temsil yeteneği engellenmiş olur diyor Anayasa Mahkemesi.

Biz adaleti savunuyoruz. Yeri geldiği zaman en sert eleştirileri biz yapıyoruz. 2010 yılında PKK’yla görüşüyorsunuz dediğimizde çıktı dönemin Başbakan’ı dedi ki, “Biz PKK’yla görüşmüyoruz bunu söyleyen şerefsizdir.” Aynı şahıs kalktı 2012’de dedi ki, “Onları Kandil’e ben gönderdim”.

“PKK VE AKP İŞBİRLİĞİ YAPIYOR”

İki kanattan saldırı alıyoruz bir taraftan PKK bir taraftan AKP. İkisi de işbirliği yapıyor. Bakın size Dolmabahçe Mütabakatı’nın fotoğrafını göstereyim. Bunlardan 3’ü şimdi tutuklu 2’si serbest. Kim bunlar? Bunun hesabını soracağım.

PKK YANITI

PKK şehirlere bomba doldurdu. PKK mahkemeler kurdu, askere alma şubeleri kurdu. Trafik kontrolü yaptı kimin döneminde CHP’nin döneminde mi? Bize diyorlar ki CHP PKK’ya destek veriyor. Bizim dediklerimiz yanlışsa öyledir. PKK’ya meşruiyet kazandırdılar. Meşru bir organı terör örgütüyle muhattap kılarsanız ona meşruiyet kazandırırsınız. Bunu dile getiren biziz, şimdi suçlanan kim biziz. Habur’da bu ülkenin hakimlerini savcılarını terör örgütünün ayağına kim gönderdi? Bunların hesabını soracağız.

Belçika’da bir mahkeme karar verdi. Diyor ki 2010 yılında açılan dava sonuçlandı. Diyor ki; PKK bir terör örgütü değildir, silahlı örgüttür. 30 bin kişinin hayatına mal oldu. Belçika’da 10 kişi ölseydi nasıl karar verirdiniz? Siz nasıl silahlı örgüt dersiniz.

“BİR ANNEDEN SÖZ EDECEĞİM…”

Ses çıkaramıyorlar korkularından. Kim ses çıkartıyor: Cumhuriyet Halk Partisi. Size bir şehit annesinin dramını anlatacağım. Kıbrıs Çıkarması’ndan çok daha fazla şehit verdik son bir yılda. Şehit sayısı 800’ü aştı. Umutla çocuğunu askere gönderen anneler, yüreği alev alev yanan anneler.

Ses çıkaramıyorlar korkularından. Kim ses çıkartıyor: Cumhuriyet Halk Partisi. Size bir şehit annesinin dramını anlatacağım. Kıbrıs Çıkarması’ndan çok daha fazla şehit verdik son bir yılda. Şehit sayısı 800’ü aştı. Umutla çocuğunu askere gönderen anneler, yüreği alev alev yanan anneler. Bir anneden sözedeceğim. Jandarma Er Erkan Özdemir’in annesi Havva Gül Özdemir; Çok minyondu benim oğlum diyor. Herkes bundan asker mi olur diyordu. Şehit olduğunu günü anlatıyor, sabah uyandım baktım baktım Erkan’ın araması yok. Hiç yaşayamadan gitti çocuğum. Benim çocuğum makarnayı çok severdi o gidenden beri makarna yiyemez oldum.

HANGİZİNİZ EVLADI DOĞU’DA ASKERLİK YAPTI?

Bu annenin derdini kim bilecek arkadaşlar. Bu makamlarda oturanlara soruyorum sizin hangi evladınız Güneydoğu’da askerlik yapıyor. Bu annenin dramını kim anlayabilir. Ben anlarım, biz anlarız. Biz ülkesini seven insanlarız hiç kimsenin burnu kanamasın isteriz.

MÜSLÜMAN BİR ÜLKEDE BİR MÜSLÜMANIN CENAZESİ KILINAMAZ OLDU

Murat Tekin, linç edilerek öldürülen öğrencimiz. Hiç kimse gitmemiş evine. Yoksul halk çocukları, Yalova’dan bindiriyorlar araçlara. Gencecik filiz gibi 2. sınıf Hava Kuvvetleri öğrencisi. Babası morga gidiyor, ambulans istedim vermediler diyor. İzmir’de cenazesini kılmak istedik, cenazesini kılmadılar diyor. Aldım köyüne götürdüm defnettim. Mezarına da bir şey yazmadım. Benim oğlum şehittir ve bu kabul edilene kadar o mezara bir şey yazmayacağım diyor. İnsanlığımız kaybedecek noktaya geldik. Müslüman bir ülkede bir Müslüman’ın cenaze namazı kılınamaz hale geldi.

ONLAR BUNU SÖYLEYEBİLİR Mİ?

Amacı ne olrusa olsun terörü yapanın da yaptıranın da destek olanın da göz yumanın da nesli kurusun ocağı sönsün. Aynen katılıyorum. Onlar bunu söyleyebilirler mi hayır. Onlar yardım ve yataklık yaptılar. Biz ancak kendi insanımızın haklarını koruruz. Herkesin adalet içinde yargılanmasını isteriz. Devleti devlet yapan da kılan da adalettir.

“BU ÖĞRENCİMİZE AVUKAT TUTACAĞIZ”

Bu öğrencimize bir avukat tutacağız, bütün mazlumlara sahip çıkacağız. Ragıp Enes Katran, Kurtuluş Kaya var. Bunların hesabını sormak zorundayız. Sadece PKK’ya mı yardım yataklık yaptılar hayır IŞİD’e de yardım yataklık yaptılar. IŞİD terör örgütü ile ilgili araştırma önergesi verdik, kimin oylarıyla reddedildi önerge AKP’nin oylarıyla. IŞİD’le ideolojik akrabalıkları var o yüzden reddettiler.

BİNALİ BEY’E SORDUM HALA CEVAP YOK

Binali Bey’e sordum hala cevap vermediler: Konsolosluğumuz basıldığında 49 vatandaşımız rehin alındığında neden terör örgütü demediniz? Hangi AKP’li vekil PKK ve IŞİD terör örgütü değildir dedi? Belçika’nın verdiği karara o yüzden itiraz etmiyorlar. “IŞİD iyi ki varsın, Allah kurşunu azaltmasın.” Bu da AKP’li birine ait sözdür. 70 ilden IŞİD’e katıldılar. Türkiye sorumlusu elini kolunu sallayarak geziyorlar.

“CUMHURBAŞKANI IŞİD’E DİYOR Kİ…”

Dün Sayın Erdoğan diyor ki, IŞID denen örgüt hiçbir sebep olmadığı halde sürekli ülkemize eylem arayışı içerisinde. Yani şöyle diyor, Ey IŞID ne istediysen verdik niye eylem yapıyorsun. Bunu kim söylüyor bu ülkenin Cumhurbaşkanı söylüyor. Kendi elleriyle kendi kabahatlerini söylüyorlar. Terör örgütü IŞID’a destek verdiler. Putin El Nusra çekilsin diye bunları arıyor.

“İZMİR’İ BIRAKIN ANKARA VE İSTANBUL’A BAKIN”

Üçüncü terör örgütü Fethullah Gülen. Yere göğe sığdıramıyorlardı. FETÖ’ye dediler ne istedin de vermedik. Düşünün taşeron işçisi kadro istedi vermediler, onlara 17 üniversite verdiler. Ankara’yı parsel parsel verdiler bunlara. Bu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin parsel parsel cemaate verdikleri arsalar nerede. Onun hesabını sormamız lazım.

Dün havuz medyasında bir başlık; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde FETÖ operasyonu. Olay ne her yere bir yazı gitmiş. Yahu kardeşim bir operasyon yapacaksanız bakın İstanbul orada duruyor, Ankara orada duruyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni hazmedemiyorlar. Çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu Türkiye’nin kredi notundan yüksek.

FETÖ’YÜ BİLMİYORLAR MIYDI?

Peki bunlar FETÖ’yü bilmiyorlar mıydı? En baştan beri biliyorlardı. Bir rapor görüşülüyor orada ne diyorlar cemaat himmet paraları alıyor. Ne zaman uyandılar buna, ayakkabı kutularından paralar çıkınca yoksa yedikleri içtikleri ayrı gitmedi. İlker Başbuğ bir açıklama yaptı dedi ki 2008’de cemaatle ilgili MİT’ten rapor istedim. Rapor geldi içinde 8-9 polisin adı var. Bunu Başbakan’a gösterdim dedim ki bu çok önemli, Komutanım bunları çok büyütüyorsunuz diye cevap verdi.

Ahmet İnsel’in 250 liralık dekontunu 250 bin lira olarak gösteriyorlar. Bunu dile getiren televizyon kanalına gazetenin avukatı bağlanmak istiyor, izin vermiyorlar.

BİLDİRİDEN MÜTHİŞ RAHATSIZ OLMUŞLAR

Parti Meclisi bildirimiz yayınlandı. Konuşmalardan anlıyorum ki müthiş rahatsız olmuşlar. Ne dedik orada. Ne darbe ne dikta yaşasın tam demokratik Türkiye diyoruz. Türkiye’yi böldürmeyeceğiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız diyoruz bundan da rahatsız oluyorlar. Doğruları söyleyeme her zaman devam edeceğiz. Her zaman halkımızın yanında olacağız. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti diyoruz.

sariyerbelediyesi