Son Dakika Haberler

Kim haklı, hangi karar doğru, kim fedakar?

Sarıyer CHP'de cinsiyet kotası karmaşası gündemden düşmüyor.

Kim haklı, hangi karar doğru, kim fedakar?
Okunma : 267 views Yorum Yap

Bir gazetecimiz Sarıyer CHP ilçe kongresinde yaşanan cinsiyet kotası karmaşasında ilçe seçim kurulunun yanlış karar aldığı yönünde bir yazıyı kaleme alarak il delegelikleri düşen isimleri yere göğe sığdıramamış.

Bazı veriler ile yazısına dayanak bulduğunu düşünen sayın yazarımızın dayanaklarını araştırdığımız vakit işin aslının ne olduğu tam olarak şöyle bir durumu ortaya çıkarıyor.

Bahsi geçen yönetmeliğin 29/d maddesinde il delegeliği listesine hiç bir atıfta bulunulmuyor. Dolayısı ile örnek verdiği karar ve itirazın sonucu bile yetkili kurumlarca yanlış alınmış! Tartışma burada bile bitiyor esasen ama yine de başka gözle de değerlendirmeye devam edelim.

Ola ki, CHP kongreler yönetmeliğinin 29/d maddesini il delegeliği içinde işletsek ki, o zaman da atıfta bulunulan haberde şöyle bir sonucun çıkmayacağı nasıl gözden kaçmış (yada kaçırılmış) anlamak mümkün değil.

Blok liste yarışı yapılan seçimde münferit oy almış kişileri nasıl olup bulacaksınız?

Burada iki seçenek var, hatta üç!

1- Ya kota emrine uymayıp listeyi aynen geçireceksiniz. O zaman tüzük devreye girer.

2- Münferit adaylar olmadığı için tek alternatif olan diğer listelerden en çok oy alanlardan kura ile veya sıralamaya göre kotayı tamamlayacaksınız.

3- Seçimin ilgili kısımını iptal edip, listeleri buna göre düzenleyerek yeniden seçim yaptıracaksınız.

Siz hakim olsanız hangisini yapardınız?

Veya işe hakim gözüyle değil de, itiraz eden gözüyle baksaydınız ve siz olsaydınız hangisinin yapılmasını isterdiniz?

Evet birileri fedakarlık yaptı doğru.

Fedakarlık yapan birileri var evet doğru, ama bu fedakarlığı yapan sizin bahsettiğiniz gibi ismi listeden düşenler değil, yarışa katılıp aday olmuş ve rakibinden az oy almış fakat yaşanan bu karışıklıktan dolayı seçimi iptal edebilme hakkı elde etmiş kişi olan Ali İhsan Özdemir ve ekibi fedakarlık yapmıştır.

Blok liste de il delege listesinin toptan iptal edilmemesi için, il seçimine ilçe olarak olası katılım sağlanamama ihtimaline sebep olmamak için fedakarlık yapmışlar ve sadece kotanın tamamlanması için itirazda bulunmuşlardır.

Yani işin özü şu, madde eksiklerle dolu, hele ki yazarın yazısında bahsettiği şekilde hiç yorumlanamıyor.

Bir gerçek var ki, madde de il delegelikleri için hiç bir atıfta bulunulmadığıdır.

Kaş yapayım da göze gireyim derken göz çıkarmış oysa yazarımız!

Yazar kalemini dörtlüden, yana kullanırken eksiklerini daha da gün yüzüne çıkarıyor oysa.

Tamam elimizi vicdanımıza koyup madde eksik deyip haksızlık yapmayalım yazarın bahsettiği doğru desek ne olur? Bu durumda tüzük devreye giriyor.

İşte olayı kilitleyen ve seçimin il delege listesini iptale götürebilecek ayrıntı da tüzüğün şu maddesinde bulunuyor.

Tüzüğün 61/a maddesi, sadece adaylar arasında kota uygulaması yapacak kadar başvurunun bulunmaması dışında her ne sebeple olursa olsun cinsiyet kotasına uymak durumundasınız diyor.

İki listede cinsiyet kotasını tamlayacak kadar aday bulunuyorsa o zaman tüzüğe uyma zorunluluğunuz var demek ki. Nasıl? O belli değil, uyun ama nasıl uyarsanız uyun. Yönetmelikle mi? Yok yönetmelik bu konuyu açmamış, çözüm üretmemiş havada kalmış.

Diyelim ki yönetmeliği yorumladınız ve kararı yazarın belirttiği gibi verdiniz işte o zaman tüzük yönetmeliğin üstünde olduğuna göre, yapılacak itiraz yönetmeliğe göre düzeltilir doğru, ama yeni bir itiraz ile tüzük işaret edilirse o vakit seçimin il delegeliği ile ilgili kısmının iptali yolu da açılabilir, yukarda bahsini ettiğimiz ve kaybeden adayın başvurmadığı yol gibi.

Peki acaba ismi delege listesinden aldıkları çizikler gereği düşürülen ve yerlerine diğer listeden en az onlar kadar partili ve değerli isimlerin yazıldığı bahsi geçen kişilerin itiraz etmeme nedenleri acaba bu olabilir mi?

Yani siyasi ahlak veya siyasi tavır değil de, seçimin iptalinin gerçekleşmesi seçeneğini fark edip sessiz kalarak böyle bir hata yüzünden tekrar delegelerin karşısına çıkmak, tekrar yaşanan süreci yeniden yaşamak, kendileri için siyasi ve itibar kaybı yaratacağından bu dörtlü bundan vaz geçmiş olabilir mi?

Yorum sizin…

Dörtlüden basın açıklaması bekleyen yazar bu konuda hayal kırıklığı yaşayabilir, çünkü basın toplantısında bu verilerle yapılacak bir açıklama durumu daha dramatik hale getirir. En iyisi sessizlik gibi…

Sonuçla…

Yazılan yazıda bahsi geçen bir çok durum yönetmelik gereği doğru bile olsa, yönetmelik eksiktir, tüzüğe göre ise kabul edilemez durumdadır.

İlçe seçim kurulunun verdiği karar ise ülkenin bir çok ilinde verilen emsal kararlar gibi yanlışın en doğrusudur. Örnek verilen karar gibi bir karar ise belki tektir ve yanlıştır.

İsmail AYDIN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)