Son Dakika Haberler

‘Kimliklerden din hanesini kaldırın’

CHP inanç özgürlükleri ile ilgili kanun teklifi verdi.

‘Kimliklerden din hanesini kaldırın’
Okunma : 31 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

CHP, zorunlu din derslerinin ve nüfus cüzdanlarındaki “din” hanesinin kaldırılması, Alevi inancında özel önem taşıyan Hızır Orucu ve Gadir Hum Bayramı günlerinin resmi bayram ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Şafak Pavey ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısıyla Alevilerin taleplerini de içeren CHP’nin inanç özgürlüğüne ilişkin önerileri kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Herkes için inanç özgürlüğüyle ilgili CHP’nin öneriler paketi Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Genel Sekreter Gürsel Tekin imzasıyla kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na da iletildi.

TBMM Başkanlığına sunulan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin getirdiği düzenlemeler şöyle:
2 Temmuz Sevgi ve Hoşgörü Günü olacak. Madımak Oteli, Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Utanç ve Yüzleşme Müzesi” haline getirilecek ve olayın meydana geldiği yerde yarışma yoluyla bir anıt yaptırılacak.

Müzenin kurulacağı alan Sivas Madımak Otelinin bulunduğu yer olacak.

Gadir Hum Bayramı günü resmi tatil olacak.

Hızır Orucu günü resmi tatil ilan edilecek. Şubat ayının ikinci haftası Perşembe günü için Hızır Orucu tatili ilan edilecek.

Cemevi ibadet yeri olarak sayılacak.

Nüfus cüzdanlarında “din” hanesi kaldırılacak.

Din kültürü ve ahlak öğretimi ilköğretim okulları ile lise ve dengi okullarda okutulan seçimlik dersler arasında yer alacak. “Zorunlu” ibaresi “seçimlik” ibaresiyle değiştirilecek.

besiktasbelediyesi