Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Koronavirüste son durum. 14 Nisan…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor...

Koronavirüste son durum. 14 Nisan…
Okunma : 347 views Yorum Yap

Covid-19 ile mücadele kapsamında bugün saat 17.30’da Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle toplanacak.

Toplantı sonrası saat 19.00’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklama yapıyor.

Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle:

>> Koronavirüse karşı mücadelemiz birlikteliğimiz olmuştur. Bir salgının aşamaları hakkında kesin ifadeler kullanılamaz. Şu ana kadar aldığımız sonuçlar, Türkiye’nin salgını en az kayıpla aşacağına işaret ediyor. Tedbirler yüzde yüz uygulanmadığı halde alabiliyoruz. Kurallara istisnasız uyalım. Sonuca odaklanalım. Bilelim ki tedbir yüzde yüze ulaştıkça uğraşılacak tek sorun vakalardır.

>> Vaka sayıları gün geçtikçe artıyor. Vaka sayıları veriler pek çok ülkede tartışma konusu. Türkiye’de tespit edilen her olay sizin gözünüzün önündedir. Hastalık Amerika’da 10., İtalya’da 8. haftada, İspanya’da 9. haftada bir günde görülen en yüksek vakaya ulaştı. Türkiye’de iste 4. haftada ulaştı. Yani Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti.

>> Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık.

>> Filyasyonda neler oluyor? Bu kişilere ulaşılıyor. Tanı konanlar izole ediliyor ve tedavilerine başlanıyor. Filyason uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Dünyada birçok ülke ise filyasyonu kullanmayıp sadece şikayetle ilerliyor.

>> Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. En erken yakalan ülkeyiz. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması mücadelede doğru yolda olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğini ve sonuç alacağımızın işaretidir. Filyasyon ekiplerimizce takibi yapılan toplam kişi sayısı 251 bin 28’dir.

KORONAVİRÜSTE SON DURUM

>> Son 24 saatte vaka sayısı 4 bin 62, vefat sayısı 107 oldu, toplam vefat sayısı 1403’e ulaştı.

Kaynak: Koronavirüste son durum. 14 Nisan | Haber Otuz4

sariyerbelediyesi