Son Dakika Haberler

KÖY’E 21 DAVA

Zekiriyaköylüler "Köy" projesinde hak iddia ederek hukuka başvurdu.

KÖY’E 21 DAVA
Okunma : 127 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Siyah Kalem’in Emlak Konut GYO işbirliğiyle yaptığı “Köy” projesinin kamu yararına istimlâk yapılarak Türk Silahlı Kuvvetlerine tahsis edilen köylülerin arazilerinde inşa edildiği ortaya çıktı. Köylüler hak iddia ederek hukuka başvurdu.

KAMU YARARINA KAMULAŞTIRMA YAPILDI

Köylülerin hak iddia ettiği konuyu araştıran Sarıyer Posta Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu, Köy projesinin yapıldığı 350 dönüm civarında arazinin 1981 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından ‘kamu yararına kamulaştırma’ kapsamında istimlâk edilerek orduya tahsis edildiğini tespit etti. Pehlivanoğlu, söz konusu kamulaştırma ilanıyla ilgili gazete arşivlerine, resmi yazışma ve belgelere ulaştı.

HAKLARINI İSTİYORLAR

Yıllarca ordu tarafından boğazın savunması amacıyla kullanılan arazinin 2010 yılından sonra ranta kurban gitme yolculuğu başladı. Arazi bu tarihten sonra boşaltılarak Milli Emlak’a devredilmişti. Milli Emlak, 350 dönüme yakın olan araziyi Emlak Konut Gayrimenkul Ortaklığı’na sattı.  Emlak Konut GYO da Siyah Kalem inşaat şirketiyle anlaşarak, 2014 yılında araziye lüks villalar yapmaya başladı. Zekeriyaköylü vatandaşlar bunun üzerine ellerinden kamu yararına kullanma amacıyla 1981 yılında alınan araziye şimdi lüks konutlar yapıldığını belirterek mahkemeye başvurdu. İstanbul’da hukuk mahkemelerinde 21ayrı dava açıldı.

AİHM’YE KADAR GİDİLECEK

Davacılar şimdi avukat aracılığıyla 1981 yılında ordunun kullanmasına şartı ile istimlâk edilen arazilerin kendilerine verilmesini ya da şimdiki bedeli üzerinden fiyatının ödenmesini istiyorlar. Haklarını almakta kararlı olan köylüler gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceklerini belirtiyorlar.

Kaynak: KÖY’E 21 DAVA