Son Dakika Haberler

Kremlin: Olay çok ciddi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesini 'çok ciddi bir olay' olarak tanımladı

Kremlin: Olay çok ciddi
Okunma : 69 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesini ‘çok ciddi bir olay’ olarak tanımladı, ancak ‘resmin tamamı ortaya çıkmadan’ konuyla ilgili değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürdüğünü belirttiği Su 24 tipi Rus uçağı ile ilgili olarak Rusya harekete geçti. Devlet Başkanı Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada uçağın Türk hava sahasını ihlal etmediğini iddia etmiş bunu kanıtlayacaklarını belirtmişti.

KREMLİN: SAVAŞ UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ CİDDİ BİR OLAY

Olayın ardından Kremlin’den ilk açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesini ‘çok ciddi bir olay’ olarak tanımladı, ancak ‘resmin tamamı ortaya çıkmadan’ konuyla ilgili değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu söyledi. Peskov, SU-24 uçağının Suriye’de düşme nedeninin kesin olarak saptanana kadar beklenmesi çağrısında bulundu.


GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISI YAPILIRSA BİLGİ VERİRİZ’
Uçağın düşmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yarın gerçekleştirmesi planlanan Türkiye ziyaretini nasıl etkileyeceği konusunda ise yorum yapmayan Peskov, “Bunu Dışişleri Bakanlığı’na sorun” yanıtını verdi.

Peskov, Türk basınında çıkan ‘Putin, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı’ iddiasını doğrulamadı: “Türk basını, Putin’in olağanüstü ya da olağan Güvenlik Konseyi toplantısını ne zaman ve ne üzerine toplayacağını muhtemelen bilmiyordur. Bugün ya da gelecek günlerde ek toplantılar olursa bilgilendirme yaparız.”

PUTİN UÇAKLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPABİLİR’

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Ürdün Kralı Abdullah ile yapacağı görüşmenin ardından düzenlenecek basın toplantısında, düşürülen Su-24 uçağıyla ilgili bir açıklama yapabileceğini de söyledi: “Putin’e Ürdün Kralı ile yapacağı toplantıda bu konu mutlaka sorulacaktır ve Putin’in de yanıt vermesi gerekir.”

Kaynak: Radikal