Son Dakika Haberler

Kriz büyüyor! Sarıyerliler’de etkileniyor!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını halk sağlığını tehdit ederken aynı zamanda ekonomik olarak da büyük tahribatlar yaratmaya devam etmekte.

Kriz büyüyor! Sarıyerliler’de etkileniyor!
Okunma : 3.699 views Yorum Yap

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü günden beri insanlarda tedirginlik ve sıkıntı yaratan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında haftalardır kapalı kalan küçük esnaf başta olmak üzere kapalı kalmak zorunda kalan AVM’lerde, restaurantlarda, mağazalarda çalışan işçilerin ya işten çıkarılmaları, yada ücretsiz izne çıkarılmaları halk içinde derin bir ekonomik krizi de beraberinde getirdi.

İlk zamanlarda işsizlik ve getirdiği zorluklar çok alana yansımamış olsa da gün geçtikçe gelirleri olmayan ve elindeki parayı bitiren insanlar şu günlerde büyük bir sıkıntı ile baş başa kaldı.

Ülkede yeni covid-19 teşhisi ve can kaybında izlenen tablo yatay bir çizgi izlese de hala alınan tedbirlerde bir esneme veya yasakların kalkmasına dönük bir ışık tünelin ucunda görünmemekte. Durum böyle olunca halk arasında yaşanan olumsuz tablo ve geçim sıkıntısı da yardım kampanyalarına olan taleplere ve insanların iş için virüs riskini göze alıp sokağa çıkmasına yansıyor.

Belediye verileri tabloyu ortaya koyuyor.

Salgın ve getirdiği tedbirler ekonomide yaşanan bu olumsuz tabloyu derinleştirirken, artık ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan veya yerine getiremeyenlerin sayısı da her geçen gün artarak devam etmekte. Bu verilerin artışı da Sarıyer Belediyesi’ne gelen yardım talepleri ve yapılan desteklere yansımakta.

Her dönem sosyal yardımlar ve ramazan döneminde ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunan Sarıyer Belediyesi virüs salgını sonrası derinleşen krizde yardıma ihtiyaç duyanların sayısının da artarak devam etmesi sonrası kaynaklarını bu duruma göre düzenlemeye başlayarak zaten yapılan yardımları maksimum düzeye çıkardı.

Erzak kolisi ve Halk Kart’a rekor talep.

Sarıyer Belediyesi geçtiğimiz senelerde yaptığı erzak dağıtım işini kart sistemine çevirirken koronavirüs salgını ile birlikte sistemi hem kart dağıtımı hem erzak dağıtımı şeklinde hayata geçiriyor.

Her sene yaklaşık 6000 kişiye dağıtılmış olan ve ramazan ayında 100 TL’lik yükleme yapılan “halk kart’a” 23 mart 2020 tarihinde 100’er TL yükleme yapılırken, gelen talepler ve kart sahiplerinin yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle 20 Nisan 2020 tarihinde bir kez daha yükleme yapılarak koronavirüs günlerinde kart sahiplerine desteklere devam edildi.

Halk Kart sahiplerinin kartlarına 2 defa yükleme yapılmasının yanında Halk Kart talepleri de sürekli olarak artmakta. Bu artışı karşılamak isteyen Sarıyer Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Halk Kart ile birlikte aynı zamanda erzak kolisi dağıtımını da devreye soktu.

Rekor taleple ekonomik sıkıntı yaşayan halkın destek taleplerini karşılamaya çalışan Sarıyer Belediye’sine gelen erzak kolisi taleplerini karşılayan belediye ekipleri, oluşturdukları 38 ayrı ekip ile şimdiye kadar yaklaşık 5000 adet erzak kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken, bir bu kadar talebinde planlandığı ve dağıtım için hazırlık yapıldığı belirtiliyor.

Yardımlar koli ve halk kartla sınırlı değil.

Sarıyerlilere Halk Kart ve erzak kolileri ile destek olmaya çalışan Sarıyer Belediyesi’nin yardımlarının bunlarla sınırlı olmadığı, gelen taleplerin ise sadece bu iki kalemden ibaret olmadığı açıklanırken, Sarıyer Belediyesi tarafından Sarıyer Halkına bu dönemde aşağıda ki yardımlarında verilmeye devam edildiği belirtiliyor.

Okullar kapalı olmasına rağmen 6500 öğrenciye eğtim bursu aylık olarak verilmeye devam ediyor.

Hasta bezleri ve çocuk bezlerine gelen yoğun talep geçen yıllara göre arttırılarak ve hiç bir talep geri çevrilmeden devam ederken salgın tedbirlerinin başladığı günden bu zamana kadar gelen talepler doğrultusunda düzenli olarak 100 kişiye hasta bezi, 60 aileye çocuk bezi destekleri verilmeye devam ediyor.

Sosyal İşler müdürlüğünce acil ekonomik sıkıntı yaşayan yaklaşık 250 kişiye maddi yardımda bulunuldu.

Asker ailelerine yapılan yardımlara devam edildi.

Yaklaşık 500 haneye 2’şer kilo et dağıtımı gerçekleştirildi.

Talepler sadece Sarıyer Belediyesine yapılmıyor.

Sarıyer Belediyesi bu zor ve derinleşen kriz döneminde gelen her talebi karşılayıp, kaynaklarını halkın sorunları için kullanırken ve hazırlıklarını da bu yönde yaparken halktan gelen talepler sadece Sarıyer Belediyesi’ne yapılmıyor.

Aldığımız bilgilere göre yardım talebinde bulunan veya yardım talebinde bulunamayıp ihtiyaçları olduğu tespit edilen bir çok aileye İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, siyasi partiler, dernekler ve bazı sivil toplum kuruluşları ile kaymakamlık tarafından kurulan Vefa Destek Grubu’da bir çok kişiye destek olmakta, acil ve zaruri ihtiyaçlarını gidermekte. Bu kurumlara gelen taleplerinde ciddi bir boyutta olduğu ve her geçen gün arttığı belirtilmekte.

Yardım talepleri halkın her kesiminden gelmekte.

İşsiz kalan veya iş yerini kapatmak zorunda kalıp ekonomik sıkıntı yaşayan yurdun her bölgesindeki kişiler gibi Sarıyerliler de çareyi belediyelerin yardım kampanyalarında ararken, belediyenin çağrı merkezine gelen talepler ve talepleri yapan kişilerin bir çok farklı ekonomik kesimden olması ise şaşkınlık ile izlenmekte ve krizin derinliğini gözler önüne sermekte.

Sadece evlerinde erzak sıkıntısı yaşamayan, kıyas faturalar ile gelen yüksen elektrik, doğalgaz faturaları, kapalı olan dükkanlara kesilen kıyas faturaları ödemek zorunda kalınması, kiracı olan esnafın kiraları karşılamak zorunda olması, tahakkuk edilen vergileri ödemek durumunda kalan esnaftan da bir çok kişinin artık dayanamayacak durumda oldukları takip edilmekte.

Hükümet kredi paketleri ve bazı destek paketleri ile krizde esnafa çeşitli alternatifler sunsa da esnaftan alınan bilgilere göre bu kredilere başvuru olmasına rağmen geri dönüşlerin olmadığı, destek paketlerine ise ya başvuracak nitelikte olmadıkları, ya da başvurularının hala cevaplanmadığı şeklinde.

Virüs salgınının sona ermediği ve tedbirlerin de kısa zamanda kalkacağına dair bir işaretin bulunmaması nedeniyle bu krizin daha da derinleşeceği ve halkı daha derinden etkileyeceğine dair değerlendirmeler de gözden kaçmamakta. Yaşanan olumsuz süreç nedeniyle işsizlik artarken, kapalı olan esnaflar arasında ise bu koşullarda işyerlerini tekrar açabileceklerine dair umutlar da tükenmekte. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve tüm uzmanlar tarafından dile gitirilen bu krizin faturası ağır bir şekilde yaşama yansırken, çıkış noktasının belitsiz olması ise daha karamsar bir durumu ortaya çıkarmakta.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)