Son Dakika Haberler

Kültür başkentleri ziyaretçilere hazır 

2017 Avrupa Kültür Başkentleri Danimarka’nın Aarhus kenti ile Kıbrıs Rum Kesimi’nin liman şehri Baf, 20 ve 21 Ocak’ta resmen unvanlarını almış olacak

Kültür başkentleri ziyaretçilere hazır 
Okunma : 88 views Yorum Yap

Yaklaşık 320 bin nüfusuyla İstanbul’un orta büyüklükteki bir ilçesi kadar insan barındıran Aarhus bugün Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dan sonraki ikinci büyük kenti. Yapılan arkeolojik çalışmalar kentin 8. yüzyılda, yani Vikingler zamanında kurulduğunu gösteriyor. Antik adı “Aros” olan ve Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan Aarhus’a Danimarkalılar “Gülümseyen kent” de diyorlar. Aarhus, Avrupa Kültür Başkenti programı çerçevesinde geçmişle geleceği harmanlayarak günümüzün kritik meselelerine değinecek ve iklim değişikliği, ekonomik kriz, ötekileştirme gibi konular hakkında farkındalık yaratacak. Çoğu ücretsiz sayısız etkinliğin düzenleneceği kentte konserler, sergiler, tiyatro gösterileri yapılacak. Aynı zamanda 2017 Avrupa Gastronomi Bölgesi unvanı da alan Aarhus kenti, gıda ve beslenme konularında da etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bu etkinliklerin en ilginçlerinden biri de biyologlar, bilim insanları ve şef aşçıların, “Gelecekte yiyeceğimiz gıdalar neler olacak?” sorusuna yanıt arayarak hazırladığı “Felaket Mönüsü” olacak.

Kültürler mozaiği Baf

Güney Kıbrıs’ın liman kentlerinden Baf, adanın canlı turizm merkezlerinden biri. 160 bini aşkın nüfusuyla adanın güney batısında yer alan ve yerlileri tarafından “Kasaba” diye de anılan Baf, 2017 Avrupa Kültür Başkenti olarak batıyla doğunun buluşma noktası olacak. Rumca adı Paphos olan kentin zengin bir tarihi geçmişi var. Baf 2017 Organizasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Christos Patsalides, kenti fetheden halkların, tüccar ya da seyyahların hepsinin Baf’ta belirgin izler bıraktığını bu nedenle programlarının bir “kültürler mozaiği” olacağını belirtti. 1 Mayıs’ta Berlin Filarmoni Orkestrası’nın bir konser vereceği kentte 350’den fazla etkinlik düzenleneceği söyleniyor. Deutsche Welle’nin haberine göre çoğu açık havada düzenlenecek olan etkinliklerin doruk noktası 1 Temmuz’da Baf limanındaki yaz gecesi etkinliği olacak.

 

 

Kaynak: Kültür başkentleri ziyaretçilere hazır – Cumhuriyet Kültür-Sanat Haberleri