Kürtajın sınırlanması, sağlıksız kürtajı ve kadın ölümlerini artırıyor!
8 okunma

Kürtajın sınırlanması, sağlıksız kürtajı ve kadın ölümlerini artırıyor!

ABONE OL
3 Ekim 2017 10:17
Kürtajın sınırlanması, sağlıksız kürtajı ve kadın ölümlerini artırıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlıklı kürtajı engelleyen durumlar arasında ise en başta kürtajı engelleyen yasalar, hizmetin paralı olması ile kürtajı damgalayan siyasal ve sosyal yapı geliyor.

Dünyada her yıl 56 milyon kürtaj gerçekleşiyor: Gebeliklerin yüzde 25’i kürtajla sonuçlanıyor. Kürtaj oranı, geri bırakılmış bölgelerde daha yüksek.

56 milyon kürtajın 8 milyonu en sağlıksız koşullarda gerçekleştiriliyor. Bunların yarısı Asya’da. Afrika ve Latin Amerika’daki kürtajların dörtte üçü sağlıksız.

Anne ölümlerinin yüzde 13’ü sağlıksız kürtaja bağlı. Her yıl 7 milyon kadın sağlıksız kürtaj nedeniyle hastanelere getiriliyor.

Kürtaj gebeliğin belli bir haftasına kadar, sağlık personeli tarafından ve sağlıklı koşullarda gerçekleştirilirse sağlıklıdır.

Sağlıklı kürtajı engelleyen durumlar şunlar: Sınırlayıcı yasalar, hizmete ulaşamama, hizmetin paralı olması, kürtajı damgalayan siyasal ve sosyal yapı, gereksiz yapılan tıbbi testler, kürtaj için kadının dışında başka kişilerin onayının aranması.

Kürtaja bağlı kadın ölümlerinin önlenmesi için yukarıdaki sınırlamaların kaldırılması, kürtajın yasal zemininin güçlendirilmesi, acil kürtaj hizmetlerinin ve cinsel eğitimin yaygınlaştırılması gerekiyor.

Kürtajın sınırlanması ve yasaklanması kürtaj sayısını azaltmıyor. Tersine sağlıksız kürtaj sayısını, bu da kadın ölümlerini artırıyor.

AKP bir dönem kürtajın yasal süresini 10 haftadan 8 haftaya indirmeye çalışmış, gelen tepkiler üzerine vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Ancak kürtajı “cinayet” olarak niteleyen görüşünün baki olduğunu ve bu görüşün toplumu etkilediğini düşünmek yanlış olmaz. Oysa kürtaja yönelik bu tutum Dünya Sağlık Örgütü’nün tam da “damgalama” diye nitelediği duruma karşılık geliyor.

Kadının hakkı olan kürtajın sınırlanması ve yasaklanması, halk sağlığını bozucu sonuçlar veriyor.

Kaynak:

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs388/en/

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP