Son Dakika Haberler

‘Laikliği savunmak görevimizdir’

CHP'li Yarkadaş: "Halkevi üyeleri halkı dostluğa davet ettiler."

‘Laikliği savunmak görevimizdir’
Okunma : 138 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Bakanlık, savcılık ve hakimlik laikliği savunan gençleri uyduruk bir gerekçeyle tutuklattı” dedi.

İstanbul Beyoğlu’nda kahvehanede yaptıkları laiklik çağrısı sonrası İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Halkevi Üyesi Ayşegül Başar ile Hamit Dışkaya tutuklandı.

Savcılık tarafından 14. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Halkevi üyelerinin tutuklanması sonrası Çağlayan Adliyesi önünde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Yarkadaş, karara tepki gösterdi.

Yarkadaş, “Halkevi üyelerine (Sizi laikliği savunduğunuz için tutukluyoruz) diyemedikleri için suç uydurdular” dedi.

Başar ve Dışkaya’nın TCK 216’dan tutuklamaya sevk edildiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savcılık ve hakimlik, bu maddeyi ilgisiz bir yerden ve tersten yorumladı. Bu madde, halkı kin ve nefrete sevk etme suçlamasıdır. Halkevi üyeleri, aksine halkı dostluğa davet etmiştir. IŞİD karşıtı olmak, terörü lanetlemek ve halkı laikliğe davet etmek, suç değildir. Aksine her yurttaşın, tutuklama kararı verdirten savcı ve Hakimlerin de görevidir.”

Laikliğin Anayasa’nın 2. Maddesi olduğunu hatırlatan Yarkadaş, “Ayşegül ve Hamit’in savunduğu değerlerin arkasında milyonlar var. İçişleri Bakanlığı, IŞİD’in lanetlenmesinden ve laikliğe çağrı yapılmasından niye gocunuyor? Bu tutuklamayla neyin üstü örtülmeye çalışılıyor?” diye sordu.

Laikliği savunmaktan hiçbir koşulda vazgeçmeyeceklerini belirten Yarkadaş, “Az önce tutuklanan Hamit ve Ayşegül’le konuştum. Her ikisi de (Laikliği savunmaya devam edeceğiz) dedi. Hamit tutuklama için hiçbir delilin ve gerekçenin olmadığını da ilave etti sözlerine. Moralleri çok iyiydi. Her ikisi de gülümseyerek gittiler” diye konuştu.

EŞİ VE AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Öte yandan, tutuklamaya tepki gösteren Hamit Dışkaya’nın eşi Ayşe Dışkaya kararı duyunca fenalık geçirdi. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ile Halkevi üyelerinin müdahalesiyle sakinleştirilen Ayşe Dışkaya “Benim kocam yetimlere sahip çıktı. Suç işlemedi, laikliği savundu. Yine savunacağız” diye bağırdı.

Avukat Aziz Aytaç ise karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Kaynak: ‘Laikliği savunmak görevimizdir’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)