Son Dakika Haberler

Laiklik çağrısına gözaltı!

Kahvehane konuşmasında laiklik çağrısı yapan Basar gözaltında.

Laiklik çağrısına gözaltı!
Okunma : 54 views Yorum Yap

Dün İstanbul Okmeydanı’nda bir grup arkadaşıyla kahvehaneleri dolaşarak laikliğin önemini anlatan Halkevi Üyesi Ayşegül Basar gözaltına alındı.

Aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi çalışanı olan Ayşegül Basar, bir kişinin ihbarı ile İçişleri Bakanlığı’nın tweet hesabından hedef gösterilmişti.

Ayşegül Basar’ın evinin sabah 06.00’da polis tarafından basıldığı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Basar için beş gün gözaltı süresi alındığını söyledi. CHP’li vekil, Basar’ın Kulaksız Karakolu’na götürüldüğünü söyledi.

Yarkadaş, “Twitter üzerinden hedef gösterilen Halkevi Üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Ayşegül Başar’ı gözaltına almak, laikliğe sahip çıkanlara gözdağı vermektir” dedi.

Ayşegül Basar ve arkadaşlarının Reina katliamının ardından anayasanın temel ilkelerini anlatan konuşmalar yaptıklarını ve halkı teröre karşı bileşmeye çağırdıklarını anlatan Yarkadaş, “İçişleri Bakanlığı, gençlerin IŞİD karşıtı propaganda yapmasından niye rahatsız oluyor? AKP ve medyası, IŞİD lanetlenince niye gocunuyor?” diye sordu.

Ayşegül Basar’ın derhal serbest bırakılmasını isteyen Yarkadaş, “Beş gün gözaltı süresi almışlar bir de… Hangi suçu işlemiş, neyi soracaklar!” Tepkisini gösterdi.

IŞİD’in, AKP’nin bumerangı haline döndüğünü belirten Yarkadaş, “Bu gerçek konuşulmasın diye, halka gözdağı vermek istiyorlar” dedi.

Kaynak: Laiklik çağrısına gözaltı!