Son Dakika Haberler

LGBTİ Aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’i Kaybettik

LGBTİ aktivisti ve Şişli Belediye Başkanı danışmanı Boysan Yakar ile feminist, LGBTİ aktivisti Zeliş Deniz trafik kazasında hayatını kaybetti. Cenazeleri yarın öğle namazında Şişli Camisi'nden uğurlanacak.

LGBTİ Aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’i Kaybettik
Okunma : 57 views Yorum Yap

LGBTİ aktivisti ve Şişli Belediye Başkanı danışmanı Boysan Yakar, feminist, LGBTİ aktivisti Zeliş Deniz ve Mert Serçe trafik kazasında hayatını kaybetti.

Çanakkale’de gerçekleşen kaza sonrası cenazeler Şişli Belediyesi’nin tahsis ettiği ambulansla İstanbul’a getiriliyor. Yakar ve Deniz’in cenazeleri, yarın saat 13.00’da Şişli Camisi’nden uğurlanacak. Serçe’nin cenazesi ise Antakya’da defnedilecek.

Şişli Belediyesi önünde de saat 12.00’da Boysan Yakar için bir anma töreni düzenlenecek.

Çanakkale-İstanbul karayolunun Gelibolu İlçesi Bolayır mevkiinde meydana gelen kazada aynı araçta bulunan Yakar, Deniz ve Serçe ile kazaya karışan diğer araçtaki iki kişi de hayatını kaybetti.
500-167

31 yaşındaki Boysan Yakar’ın danışmanı olduğu Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Çalışma arkadaşımız Boysan Yakar’ı trafik kazası sonucu kaybettik. Ailesinin ve hepimizin başı sağolsun. Seni çok arayacağız Boysan…” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün danışmanlığını yapan Boysan Yakar, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin Şişli Belediye Meclisi adayları arasında yer alıyordu.

Yakar, aday adaylığı sırasında bianet Kadın ve LGBTİ editörü Çiçek Tahaoğlu’na verdiği demeçte şöyle diyordu:

“Bence bugüne dek ekseriyetle siyasiler Türkiye’de eşcinsellerin görünür olmalarına hazır değillerdi. Halbuki biz de halk olarak, halkla hep iç içeyiz. Sanılanın aksine İstanbul’un sokaklarında gündüz de dolaşıyoruz, ihtiyaçlarımız için hayata karışıyoruz; bu ülkede yaşıyoruz. Fakat türlü ayrımcılığın ve nefretin doğrudan hedefi olarak, sayısız nefret cinayetine kurban giderek, istihdam edilmeyerek, eğitimden men edilerek yaşıyoruz. Türkiye’nin yıllardır çözüm bekleyen önemli bir kitlesi olarak 20 yılı aşkındır örgütlü mücadelemiz devam ediyor ve yasal taleplerimizin karşılanmasını bekliyoruz. Bence siyasiler bize güvensinler; devlet işlerini de, belediye işlerini de diğer birçok alanda da olduğumuz gibi iyi yapacağımıza eminiz!”

Yakar’ın LİSTAG (Lamdaistanbul Aile Grubu) üyesi olan ailesi, Benim Çocuğum belgeselinde yer almıştı.

LGBTİ aktivisti ve feminist Zeliş Deniz, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Lambdaİstanbul gibi derneklerin aktif üyelerindendi.

33. yaşındaki Deniz, 2014’te 8 Mart yürüyüşünde polisin karşısındaki mor bayraklı duruşu ile böyle fotoğraflanmıştı. (BK)

Zeliş Deniz