Son Dakika Haberler

Maltepe’de “belgesel şenliği”

Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği “1.Sinema Belgesel Film Şenliği”, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde iki ayrı film gösterimiyle başladı.

Maltepe’de “belgesel şenliği”
Okunma : 91 views Yorum Yap

“Kültür ve Sanatın Kalbi Maltepe” sloganıyla çalışmalarına devam eden Maltepe Belediyesi’nin, ilk kez bu yıl düzenlediği şenlik, farklı yönetmenlerden seçilen zengin bir sinema-belgesel film seçkisini sinemaseverler ile buluşturacak. Şenlik, yönetmenliğini Ümit Kıvanç’ın yaptığı, maden işçilerini ve madenciliği anlatan 2011 yapımı, “16 Ton” isimli filmin gösterimiyle başladı. Şenliğin açılışında bir konuşma yapan Maltepe Belediyesi Sanat Koordinatörü Ayşe Sipahioğlu Akan, Maltepe Belediyesi ve Belgesel Sinema Eser Sahipleri Meslek İşbirliği’yle hazırladıkları şenlikte, sinemaseverler için Belgesel Sinemacılar Birliği arşivinde bulunan, eser sahiplerinin izin verdiği ve ilgi toplamış filmlerden bir seçki hazırladıklarını belirterek, “Bu festivalin adımlarını atarken, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şenliğin açılışını Ümit Kıvanç’ın filmiyle yapmak istedik. Kendisine katılımından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ÜMİT KIVANÇ’LA SÖYLEŞİ YAPILDI

Film gösteriminden sonra yazar Ümit Kıvanç, sinemaseverlerin filme dair sorularını yanıtladı. Cumhuriyet gazetesinde çalıştığı dönemde Zonguldak’ta 103 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciasının yaşandığını ve bu facianın ardından Zonguldak’a gidip geldiğini ifade eden Kıvanç, Zonguldak’la kurduğu bağın ve orada çektiği fotoğrafların ardından bir belgesel film yapma düşüncesinin belirdiğini ifade etti. Kıvanç, kömür madencilerinin dünyadaki ve Türkiye’deki tarihini irdelediği belgeselinde, kömür madeni hakkında 1946 yılında yazılan ve kendisinde 53 farklı müzisyen tarafından yorumlanmış şekli bulunan “Sixteen Tons” isimli şarkıya da yer verdiğini söyledi.

KARADENİZ YAYLALARI BELGESELİ

Şenlik kapsamında yönetmenliğini Murat Erün’ün yaptığı, 2010 yapımı “3 Mevsim 1 Ömür Karadeniz Yaylaları” isimli belgesel filmin de gösterimi yapıldı. Belgeselde, Doğu Karadeniz’in dağ köylerinde yaşayan yaylacıların hikayeleri anlatıldı. Şenlikte beş gün boyunca toplam on film izleyiciyle buluşacak. Sinemaseverlerin ücretsiz izleme olanağı bulacağı şenliğin davetiyeleri Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nden ve www.tskm.org.tr internet sayfasından ücretsiz temin edilebilir.