Son Dakika Haberler

Maraş’ta kamp inadı sürüyor.

Devletin, tarım arazisine sığınmacı yerleştirme ısrarı sürerken, ‘Direneceğiz’ diyen Alevilerin cihatçı kaygılarının yersiz olmadığı belirtiliyor.

Maraş’ta kamp inadı sürüyor.
Okunma : 224 views Yorum Yap

Maraş’ta, habitat alanında 25 bin kişilik sığınmacı kampı yapılmak istenmesine karşı Alevilerin direnişi 44’üncü gününe girerken, yine bölge halkına saldırı gerçekleşti. “Mağdurun başımızın üzerinde yeri var. Ancak burası kamp yapılacak en son bölge” diyen Terolar bölgesi halkı; bir kez daha yapılmak istenileni yineliyor: “Demografik yapıyı bozacaklar. Altyapısında Alevi düşmanlığı ve mezhepçilik var. Burada sadece iki bin beş yüz Alevi kaldı. Bizi asimile etmek ve buradan kaçırtmak için uğraşıyorlar.”

Kadınlara müdahale

Dün, Terolar köyünde direnişe öncülük eden kadınlara da jandarma tarafından müdahale edildi. Sayıları 50’yi geçmeyen ve oturma eylemi yapmak isteyen kadınlar yine devletin ‘şefkatinden’ payına düşeni aldı. Kadınlar zor kullanarak dağıtılırken, aralarında sanatçı Pınar Aydınlar’ın da olduğu 10’un üzerinde kişi gözaltına alındı. Aydınlar beraberindeki beş kişi daha sonra serbest bırakıldı.

Sınırsız hukuksuzluk

Yapılmak istenen kampa karşı çadır eylemiyle direniş sürdürülmeye çalışılıyor. Ancak jandarma ve polis çadırların kaldırılması için saldırılar gerçekleştiriliyor. Bölgede çevik kuvvet ve TOMA’lar da hazır bekletiliyor. Maraş’ta son jandarma saldırısı ise dün öğle saatlerinde gerçekleşti. Aşağı Terolar köyü, Sivrice Höyük Cemevi yakınına kurulan iki çadır, jandarma tarafından yıkılmak üzere saldırıya uğradı. Alevi yurttaşlar ise, “Bu çadırları biz kurduk, gerekirse biz yıkarız” şeklinde protesto ederek yaktı. Çadırlardaki yangın TOMA tarafından söndürüldü.

Öte yandan Maraş Valiliği iki gün önce yeni bir hukuksuzluğa imza atarak, keyfi bir uygulamayla Terolar’da bir ay boyunca her türlü yürüyüş, oturma ve çadır eylemini yasakladığını duyurdu. Terolar köyüne dışarıdan girişler de engelleniyor. Emniyet güçleri Antep-Maraş gişeleri önünde giriş-çıkışı denetlemek üzere zırhlı araçlar bekletiyor.

Buraya kamp yapılmayacak

Maraş Katliamı’nı yaşamış bölge Alevileri ise, yerleşim alanlarına kamp yaptırmamakta ısrarlı olduklarını şu sözlerle dile getiriyor; “Planı biliyoruz. Burada bir cihatçı kampı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Çadır, direnişin sembolü! Yasağa rağmen başka bir yerde yine kuracağız! Eylemimiz kesintisiz sürecek!”

*****

Alevileri Emniyet de doğruladı

Maraş ovasında yaşayan bölge halkının kaygısı, yapılması planlanan kampa El Nusra çetelerinin yerleştirileceği yönünde. Peki, Aleviler bu kaygılarında haksız mı? Basına açılmayan ve cihatçıların yerleştirildiği söylenen AFAD kamplarının sicili şaibeli. Emniyetin bilgileri de kamplarda cihatçıların kaldığını doğruluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 tarihli bilgi iletim notu Türkiye’de neler yaşandığını gösteriyor.

‘Nusra komutanını Osmaniye’deki kampta konaklattılar’

Adana, Maraş, Osmaniye, Antep, Hatay ve Kilis’in de aralarında bulunduğu 34 ilin Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri’ne (TEM) dağıtılması istenen yazı, Osmaniye’deki sığınmacı kampının, 600 kişinin komutanı olan bir El Nusra komutanına açıldığı anlaşılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, TEM birimlerine dağıtılmasını istediği, ‘Çatışma bölgesindeki Gelişmeler’ başlıklı notunun satır aralarında geçenler şunlar; “Çatışma bölgeleriyle bağlantılı Hüseyin Türkmen’in (Abdurrahman-Emine oğlu, Lazkiye 1963) Suriye’de Nusret Cephesi içerisinde yaklaşık (600) kişilik bir grubun komutanı olduğu, ailesiyle birlikte Cevdetiye Konaklama Tesisi T1 Mh.3 no’lu çadırda ikamet ettiği, çadır kentten 12 Eylül 2015’e kadar izinli olarak ayrıldığı ve izninin çatışma bölgelerinde geçireceği anlaşılmıştır…”

ERK ACARER
erkacarer@birgun.net
@ecarer

Kaynak: Maraş’ta kamp inadı sürüyor, Aleviler isyanda: Kaygılarımızda 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)