Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Meclis Boşanmaları Araştıracak

Boşanmaların araştırılması için Meclis komisyonu kuruldu. Komisyon "aile kurumunun güçlendirilmesi için alınması gereken önlemleri" belirleyecek. Kasım ayında 7 kadın boşanmak istediği ya da barışmayı reddettiği için öldürüldü.

Meclis Boşanmaları Araştıracak
Okunma : 33 views Yorum Yap

Türkiye’deki boşanmaların araştırılması için Meclis araştırması komisyonu kurulması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, söz konusu komisyon “aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar ile boşanma olaylarını araştıracak ve aile kurumunun güçlendirilmesi için alınması gereken önlemleri belirleyecek”.

Komisyon 17 üyeden oluşacak ve üç aylık bir çalışma yürütecek.

AKP ve MHP: Ailenin güçlenmesi

Komisyon, AKP, CHP, HDP ve MHP’nin verdiği önergelerin görüşülmesinin ardından kuruldu.

AKP önergesinde “Aile kurumunun güçlendirilmesi için ülkemizde meydana gelen birçok ailenin dağılmasına ve çocuklarımızın mağdur olmasına neden olan boşanma olaylarının ve sebeplerinin araştırılmasını” istemiş ve boşanan çiftlerin çocuklarında kişisel gelişim sorunları ve topluma entegre olma sorunu yaşadıkları öne sürmüştü.

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboyu’nun önergesinde ise “Bir milletin güçlü olması o milletin çekirdek yapısı olan ailelerini ve bu aileler tarafından yetiştirilecek fertlerin güçlü olmasına bağlıdır” denilmişti.

CHP ve HDP: Kadının güçlenmesi

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in ilk imzacısı olduğu önergede ise kadına şiddetin boşanmalar üzerindeki etkisi, boşanma aşaması ve sonrasında kadının yaşadığı sorunların araştırılarak kadının güçlenmesi, can güvenliğinin sağlanması yönünde hangi adımların atılması gerektiğinin belirlenmesi” istenmişti.

HDP İstanbul vekili Filiz Kerestecioğlu’nun önergesinde ise “aileyi korumak adı altında kötü evliliklerin devamının özendirilmesi” ve kadınların şiddet uygulayan erkeklerle bir araya getirilerek arabuluculuk yapılması eleştirilmiş, kadının bir birey olarak ele alınması ve politikaların buna göre oluşturulması istenmişti.

Boşanma oranı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de boşanma oranı 2012’de yüzde 2,7; 2013’te yüzde 1,6; 2014’te ise yüzde 4,5 arttı.

Boşanmaların yüzde 39,6’sı evliliğin ilk beş yılı, yüzde 21,8’i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.

Öldürülen 5 kadından biri boşanmak istiyordu

bianet’in erkek şiddeti çetelesine göre, 2014’te medyaya yansıyan kadın cinayetlerinde kadınların yüzde 20,64’ü boşanmak/ayrılmak istediği için öldürüldü.

Sadece Kasım 2015 boyunca, yedi kadının boşanmak/ayrılmak istediği ya da barışma teklifini reddettiği için öldürüldüğü medyaya yansıdı. (ÇT)

bianet

sariyerbelediyesi