Son Dakika Haberler

Mecliste Kebapçı Kavgası!

Sarıyer Meclisinde kebapçı dükkanı tartışması.

Mecliste Kebapçı Kavgası!
Okunma : 83 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Meclisi’nde AK Parti grubu ile CHP grubu arasında cemaatin camiye sığmamasından başlayıp, cami altındaki kebapçı dükkanına kadar uzanan tartışmada, taraflar öfkelerine hakim olamayınca, toplantı salonundaki hava da aniden gerginleşti.

Toplantıyı yöneten Belediye Başkanı Şükrü Genç’in her zamankinin aksine ılımlı ve sakin tavrı sonucu daha fazla büyümeden sona eren tartışmada, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Çelik, CHP grubuna “alın kebapçıyı başınıza çalın” diye bağırınca CHP’li Gökan Zeybek, “Sen al başına çal” dedi.

AK Parti’lilerle CHP grubu arasındaki tartışma, CHP Grup Başkanvekili Gökan Zeybek konuşurken yaşandı. Zeybek’ten önce kürsüye çıkıp, Maslak Üçyol Camisi’nin küçük olması nedeniyle Cuma Namazı sırasında cemaatin sığmadığını söyleyen AK Parti’li Adem Özel, namazdan bir saat önce cami önündeki yolun kapatılmasını istedi.

Gökan Zeybek de konuşması sırasında Özel’e cevap verip, cami binasının alt katında bir kebapçı dükkanı olduğunu, ibadet yerlerinin ticarethane olarak kullanılmaması gerektiğini ve bu kebapçı dükkanı boşaltıldığı takdirde sorunun çözümleneceğini söyledi. Zeybek, “Bu camide yer sıkıntısı yaşanıyorsa öncelikle camilerin altlarındaki işyerlerinin neden kiraya verildiğini, kaç yıllığına kiralandığını da sormak gerekir. Sarıyer Müftülüğü üzerinden siz bu soruları sorabilirsiniz. Maslak Üçyol Camisi’nin altındaki dükkan da bir kebapçıya kiralanmış. Siz kebapçıyı savunabilirsiniz. Siyasi partiler belli toplumsal kesimlerin çıkarlarını, menfaatlerini ve ideolajilerini temsil eder. Siz Maslak’taki kebapçının çıkarıyla örtüşen bir çizgiye düşebilirsiniz. Hiç itirazım olmaz, size” dedi.

Gökan Zeybek’in itham edici sözlerine tepki gösteren AK Parti sıralarından karşılık gelince salondaki ortam aniden gerildi. Nurettin Çelik’le CHP’li Meclis Üyesi Fatik Eker arasında aynı nedenle tartışma yaşanırken Çelik, “Orası kaçaksa iktidar sizsiniz yıkın o zaman..! Alın başınıza çalın..” diye bağırdı. Zeybek de Çelik’e, “Sen başına çal. 49 yıllığına kiraya vermişsiniz. İktidar sizsiniz” dedi.

Tartışma toplantıyı yöneten Başkan Şükrü Genç’in uyarıları sonucu daha fazla alevlenmeden son buldu. Başkan Genç, “Maslak’taki söz konusu caminin durumunu biliyorum. Bu konuda yeni bir çalışma yapıyoruz. Maslak’ta belediyemize kalan bir arsada yeni bir cami yaptıracağız. Bu konuda arkadaşlarımız çalışmalar yapıyor. Bununla ilgili sizlere daha sonra yazılı bilgi de veririz” dedi.

(Tuncay DAĞLI