Son Dakika Haberler

Melih Gökçek işbirliğini itiraf etti!

Melih Gökçek, kayıp 553 milyon TL için "paralel yapıyı" suçladı. CHP'li Gök, "bu bir itiraf" dedi, savcıları göreve çağırdı.

Melih Gökçek işbirliğini itiraf etti!
Okunma : 68 views Yorum Yap

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bilançosundaki 197 numaralı “Sayım Noksanları Hesabına” yansıyan bilgilere göre, Belediyede yapılan sayımlarda 2015 yılında 553 milyon liralık bir varlık eksik bulunuyor. Bu tutar 2013 yılı bilançosunda 460 milyon lira, 2014 yılında ise 517 milyon lira olarak gösterilmişti.

SAYIM NOKSANLARI HESABI NEDİR?

Bilançolarda 197 Sayım Noksanları Hesabı, sayım sırasında kasada bulunmayan paralar ve yerinde bulunmayan varlıklar, yok olma sebepleri araştırılıp bulununcaya kadar geçici olarak kaydedilen bir hesap olarak bulunuyor. Bu hesaba geçici olarak kaydedilen kayıp para ve varlıkların yok olma nedenlerinin idare tarafından derhal araştırılarak tespit edilmesi ve varsa bedelini sorumlulardan tahsil etmesi, sorumlu bulunamadığında ise tutarın sayım noksanlıkları hesabından çıkarılması gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu hesabı ise her yıl şişiyor. Uzmanlar bu hesabın giderek büyümesini kayıp para veya varlıkların sayım sırasında bulunamamaları nedeniyle belediye kaydından çıkarılmakta olduğunu ifade ediyorlar.

MELİH GÖKÇEK YAZILIM ŞİRKETİNİ SUÇLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, konunun basına yansıması üzerine, “daha önce defter usulü yapılan çalışmaların, otomasyon sistemine geçirildiği ve yazılım şirketinden alınan yazılım işlemlerindeki hata nedeniyle “sayım noksanı” tanımlanan sonucun ortaya çıktığı” savunmasını yaptı.

“PARALEL YAPIYLA İŞBİRLİĞİ”

Levent Gök, Melih Gökçek’in veremediği 553 milyon liranın hesabını yazılım şirketinin üzerine attığını, bu şirketin de “paralel” çıktığını ifade etti.

Melih Gökçek için nereden bakılırsa bakılsın bu sorumluluktan kurtulamayacağını belirten Gök, “Melih Gökçek, hesap vermekten kaçayım derken, paralel yapıyla nasıl işbirliği yaptığını da cümle âleme ilan etti. Cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyorum” dedi.

Gök, “sayım noksanları hesabına”, sayım sırasında kasada bulunmayan paralar ile eksik olan demirbaşların kaydedildiğini hatırlatarak şunları söyledi:
”Belediye bunun bir yazılım hatasından kaynaklandığını ileri sürüyor. Hatalı olan bir yazılımı niçin düzeltemiyor. 2013 yılında hatalı girilen bir rakam sonraki yıllarda sürekli büyür mü? Kaldı ki uzmanlar teknik olarak sayım noksanlıkları hesabına yapılan bilinçli kayıtlar dışında, bilgisayar firmasının yazılım sistemindeki yanlışlıktan kaynaklanan bir hatanın olması mümkün değildir. Bu hesap sayım sırasında fiilen bulunmayan ayni ve nakdi varlıkların geçici olarak kaydedildiği bir hesaptır. Yani parasını belediyeye ödetip faturasını aldığın 553 milyon liralık demirbaş ortada yok. Büyük ihtimalle parası Belediyeden ödenen bu demirbaşlar hiç olmadı.”

2013’TE FARKEDİLEN HATA 2014’TE 2015’TE TEKRARLANIR MI”

CHP’li Gök, Belediye’nin yaptığı açıklamada, “Hatanın fark edilmesiyle ilgili yazılım firmasıyla sözleşme sone erdirilmiş ve yeni program alınmıştır. Yeni programda hata bulunmadığı için 2014 ve 2015 mal kayıtlarında herhangi bir hata bulunmamaktadır” diyerek kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını vurguladı. Gök, “hata bulunmadığı” ileri sürülen 2014 yılında “sayım noksanları hesabının” bir önceki yıla göre 57 milyon lira artarak 517 milyon liraya, 2015 yılında da 15,8 milyon lira artarak 553 milyon liraya yükseldiğini bildirdi.

Levent Gök, Belediyenin, “Sayıştay denetiminden geçtik, Sayıştay bu konuda sorgu yazmadı, öyleyse aklandık” gibi bir yaklaşım içerisine girmesinin de yanlış olduğunu bildirdi. Gök, “Sayıştay denetiminin artık ne anlama geldiğini, daha doğrusu bir anlamı kalmadığını hepimiz biliyoruz. Sayıştay’ın bu konuyu tespit etmemesinin suçun varlığını ortadan kaldırmayacağını bilmeniz gerekir” dedi.

Kaynak: Melih Gökçek işbirliğini itiraf etti! 

Not: daha önce haberde ismi geçen ve hakkında  iddialarda bulunulan şirket tarafımıza ulaşıp yaptığı açıklamada.  Bahsi geçen yıllarda şirket Ankara belediyesi ile çalışmadığını belirtmiştir. Alıntı olan haberin kaynağında bulunan hiçbir ayrıntı tarafımızca bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Yayın ilkeleri gereği şirket ismini haberden kamuoyunu yanlış etkilememek için çıkartmış bulunuyor. Yine yayın ilkelerine bağlı kalmaktan dolayı haberin kaynağını  habercilik etiği gereği zorunlu ve etik ilkeler çerçevesinde yayınlıyoruz.

 

İşte şirketin tarafımıza mail yoluyla ulaştırdığı açıklama.

 

DÜZELTME ve CEVAPTIR

1- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili ” BELEDİYENİN 553 MİLYONU KAYIP” konulu haber ve ile yayınlanan yazınız içeriğinde  şirketimiz ile örtüşmeyen açıklamalarda bulunulmuştur.   Şirketimizin  itibarı  ve hakları  zedelenmiş , yanlış kanaat oluşmasına neden olunmuş ,   haksız rekabet oluşturulmuştur.

2- Şirketimiz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na  2012 -2014 yılı sonlarına kadar hizmet vermiştir. Hizmet  alımı ihale ile gerçekleştirilmiş, şirketimiz ihaleye girmek sureti ile bu hizmet işini almıştır. Son  ihale gereği yapılan sözleşme 26.12.2014 tarihinde sona ermiştir. Yeni yapılan ihalede başka bir firma üzerinde kalmıştır. Çalışma sürecinde hiçbir sorun yaşanmamış yapılan işlerin kesin kabulleri  gerçekleşmiştir.

3- Yazı içeriğinde şirketimizin Kaynak Holding’e bağlı şirketlerden olduğu   belirtilmiştir.  Şirketimiz Bursa’da kurulmuş, Bursa Ticaret Siciline kayıtlı bir şirkettir.  Hiçbir zaman bir Holdinge ortaklığı olmamıştır. Kaynak Holding ticaret sicil kayıtlarında da şirketimizin  hiçbir şekilde Holding grup şirketlerinden olmadığı basit bir araştırma ile tespit edilebilir. Kaynak Holding ile ilişkilendirmekten  kaynaklı bazı web sayfalarında  şirketimize kayyum atandığı belirtilmiştir ki,   bu açıklamanın hiçbir gerçekliği bulunmamaktadır

4- Yazı içeriğinde yapılan açıklamalarda  şirketimiz  tarafından bilgisayar programı kurulumu yapılmadan önce  Belediye kayıtlarının  defter ortamında tutulduğu belirtilmiştir. Halbuki 2012 yılında da bilgisayar programı kullanılmakta olup kullanılan programın yetersiz olması nedeni ile şirketimizden program ve hizmet alınmıştır.

5- Yine bu yazı içeriğinde defter ortamında olan kayıtların, şirketimiz tarafından kurulumu yapılan programa aktarımında  yazılım işlemlerindeki hatalardan kaynaklı sayım noksanı olarak tanımlanan sonuç ortaya çıktığı açıklanmıştır. Hizmet  verilmesi ihale ile gerçekleştirilmiş, yapılan işlerin kesin kabulleri yapılmıştır. Bir hata ve eksiklik tespit edilmemiştir. Yazılım programında bir hata  bulunmamaktadır. Yıllarca kullanılmıştır, halihazırda birçok belediyede de kullanılmaktadır.

 

Şirketimiz adına ayrıca yasal yollara da  başvurulmuştur.

 

Tüm kamuoyu bilgisine sunarız.

 

21.05.2016

BELSİS BİLGİSAYAR YAZILIM İLETİŞİM

HİZMETLERİ SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.