Son Dakika Haberler

Merkel’den Türkiye’ye ‘basın özgürlüğü’ eleştirisi

Sanssouci Kolokyumu ödül töreninde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki gazetecilere yönelik suçlamalara dikkat çekti.

Merkel’den Türkiye’ye ‘basın özgürlüğü’ eleştirisi
Okunma : 134 views Yorum Yap

Merkel, basın ve ifade özgürlüğünün zor durumda olduğunu vurguladı.

Almanya’nın en prestijli ödüllerinden Sanssouci Kolokyumu ödülünü alan İtalyan gazeteci Roberto Saviano, “Bu ödülü, Türkiye’de gözaltında bulunan Ahmet Altan ve Mehmet Altan’a ithaf ediyorum” dedi. Törene katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’deki gelişmelere dikkat çekerek, basın ve ifade özgürlüğünün durumunu eleştirdi. Her yıl düzenlenen Sanssouci Kolokyumu töreni Almanya’nın Potsdam kentinde yapıldı.

Avrupa’nın önde gelen yazarları ve gazetecilerinin davetli olduğu törene, Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı. Merkel, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’deki gelişmelere dikkat çekerek, basın ve ifade özgürlüğünün durumunu eleştirdi. Sanssouci Kolokyumu’nda daha sonra bu sene ödüle değer görülen gazetecinin, İtalya’da mafya üzerine yazdığı kitaplarla bilinen ve hayati tehlike altında olduğu için polis korumasının gözetiminde yaşayan gazeteci Roberto Saviano anons edildi.

Kaynak: Merkel’den Türkiye’ye ‘basın özgürlüğü’ eleştirisi