Son Dakika Haberler

Merkez’in hamlesi Dolar’ı 1 kuruş oynattı

Merkez Bankası bugün de repo ihalesi açmadı. Güne 3.76 seviyesinden başlayan dolar/TL, 3.75 seviyesinin altına geriledi.

Merkez’in hamlesi Dolar’ı 1 kuruş oynattı
Okunma : 132 views Yorum Yap

Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta iki kez Bankalar arası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini düşürmesi ve gerekirse yeni adımlar da atabileceğini belirtmesi ile dolar/TL tarihi zirveden yönünü aşağı çevirirken bankacılar bu hafta da gözlerin TCMB’de olmaya devam edeceğini belirttiler.

Cuma günü akşam saatlerinde 3.7650 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah güne TSİ 09.03’te 3.7636/3.7665 seviyesinden işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 3.8780/3.8841, euro/TL 3.9948/4.0018 seviyesindeydi.

MERKEZ BANKASI REPO İHALESİ AÇMADI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı.

TCMB, bugün miktar yöntemiyle 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı. Merkez Bankası, 12 ve 13 Ocak’ta da repo ihalesi açmamıştı

.PİYASA MERKEZ BANKASI’NI TAKİP EDECEK

Bankacılar, TCMB’nin bugün de haftalık repo ihalesi ile fonlama yapıp yapmayacağının piyasada en önemli belirleyici olacağını söylediler.

TCMB TL’deki sert değer kayıplarının ardından Salı günü yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranlarında indirime giderken, bankalararası para piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini 22 milyar TL’ye düşürmüştü.

Cuma günü ise bu tutar 11 milyar TL’ye çekilirken, TCMB gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında TCMB tarafından yapılan fonlama tutarının sınırlandırılabileceğini açıkladı.

TCMB’nin haftalık vadede yüzde 8 faizden repo ihalesi ile fonlama yapmaması hem de diğer fonlamalardan limiti düşürmesi bankaların TL maliyetlerini artırırken önceki merkez bankası yönetimleri döneminde de “örtülü faiz artışı” olarak adlandırılan sürece benzerliği ile dikkat çekiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)