Son Dakika Haberler

MHP’li vekil: AKP’nin yeni sistemi seçilmiş diktatörlüktür

Devlet Bahçeli'nin "Meclis'te de referandumda da evet diyeceğim" açıklamasına rağmen, MHP'den yeni anayasa konusunda çatlak büyüyor.

MHP’li vekil: AKP’nin yeni sistemi seçilmiş diktatörlüktür
Okunma : 76 views Yorum Yap

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, başkanlık sistemini eleştirdi ve “Bize göre bu yeni sistemin adı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür” dedi.

MHP’de yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda çatlak büyüyor.

Son olarak MHP’li Atilla Kaya anayasa değişikliği oylamasında “Hayır” oyu vereceğini açıklayıp genel başkan yardımcılığından istifa etmişti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Nuri Okutan, milletvekilleri için kaleme aldığı mektupta, “Önerilen sistem, tam başkanlık sistemine bile rahmet okutan, kuvvetler birliği sistemidir. Yani bütün yetkilerin tek elde toplandığı bir dikta rejimidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının bu sistemle bütün yetkileri kendinde toplayacağını belirten Okutan şu görüşmeri savundu: “Partili cumhurbaşkanlığı, partinin askeri, partinin polisi, partinin hakimi, partinin savcısı, partinin memuru velhasıl partinin devleti sonucunu doğuracağından, memleket ayrışmaya gidecektir. Böyle bir kutuplaşma ve ayrışma doğal olarak birlik ve beraberliği zedeleyecek, zihinsel olarak bölünmeye ve parçalanmaya hizmet edecektir. Birlikteliğimiz zarar görecektir. Bize göre bu yeni sistemin ardı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür.”

Kaynak: MHP’li vekil: AKP’nin yeni sistemi seçilmiş diktatörlüktür