MHP’ye göre başkanlık ‘töre’ymiş
1 okunma

MHP’ye göre başkanlık ‘töre’ymiş

ABONE OL
7 Haziran 2017 14:14
MHP’ye göre başkanlık ‘töre’ymiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP, referandum kampanyasında Anayasa değişikliğindeki ‘yoklar’a özel vurgu yapacak. “Türk kavramı anayasadan çıkarılmadı, ilk dört maddeye dokunulmadı” konuları başta olmak üzere 13 başlıkta toplanan, “yoklar” listesi hazırlayan MHP, ‘töreye uygun devlet’in ertelenemez hedef olduğunu savunacak.

MHP’nin referandum kampanyası için hazırladığı kitapçıkça, MHP’nin anayasaya ilişkin ilke ve değerleri koruduğu vurgusu yapıldı. Kitapçıkta, çözüm süreci ve 2011 yılındaki anayasa değişikliği çalışmaları sırasında ilk dört maddenin kaldırılması ve anayasadan Türk ifadesinin çıkarılması gibi açık ve gizli hedeflerin hayata geçirilmek istediği vurgulandı. MHP’nin reddettiği bu girişime karşı tavrını ve vazgeçilmez saydığı ilkeleri yeni düzenlemede koruduğu dile getirildi. Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atacak değişikliklerin yeni anayasa metnine MHP tarafından sokulmadığı belirtilen kitapçıkta, her ne kadar bir uzlaşı metni de olsa, anayasa düzenlemesinde MHP’nin tartışılmasını dahi kabul etmediği temel ilkelere aykırı hiçbir husus bulunmadığı vurgulandı.

‘Töresiz devlet olmaz’

Kitapçığa göre MHP, töreye uygun devletin ertelenemez hedef olduğunu savunacak. Kalıcı nitelikli bir milli mutabakatın şart olduğu kaydedilen kitapçıkta, “fiili durum ve açmazın bir an önce sonlanarak töreye uygun devlet düzeninin devamını ertelenemez bir hedef olarak kabul ediyoruz. Töre, devletin düzeni, kuruluş ruhu ve gücü demektir. Töresiz Türk devleti olmayacak, MHP varken devlet töresiz kalmayacaktır” değerlendirmesi yapıldı.

MHP güçlenecek

Kitapçıkta, bu anayasa değişikliği ile MHP’nin Ak Parti içinde eriyeceği ve yok olacağı eleştirilerine de şöyle yanıt verildi: “Yeni sistemde, parlamentoda iki siyasi partili bir yapı olacağı ve bu yapı içinde MHP’ye yer olmayacağı iddiaları tamamen dayanaksız ve asılsızdır. Aksine yeni sistemde MHP yürütme ve parlamentoda daha da güçlenecektir. Yeni sistem uzlaşmayı öne çıkarsa da her parti gibi MHP de kendi ilke ve değerleri doğrultusunda Türk milliyetçiliği hareketinin siyasette tek temsilcisi olarak ilelebet yoluna devam edecektir.”

İşte yoklar listesi

MHP’nin istemediği ve 13 başlıkta özetlenen “yoklar” listesi şöyle:

Cumhuriyetimizin temel ilkeleriyle çatışma yoktur.
İlk dört maddeyi değiştirmeye yönelik girişimler yoktur.
Anayasaya uymayan yöneticilerin sorumsuz kalması yoktur.
Keyfi yönetime cevap verecek bir düzensizlik yoktur.
Yönetenlerin işledikleri suçlardan cezasız kalması yoktur.
Milli devleti parçalayan özerklik/federasyon yoktur.
Türkçeden başka bir dile resmiyet kazandırılması yoktur.
Türkçeden başka bir dilde eğitim yoktur.
Türkün anayasasından, ‘Türk’ün adını çıkarma girişimi yoktur.
Türk milletinin içinden ayrı bir ‘millet’ inşa etmeye girişimi yoktur.
Terör örgütleriyle pazarlık, teröriste af, teröre taviz yoktur.
Terörist başı bebek katiline özgürlük yoktur.
Paralel devlet yapılanmasına yer yoktur.

Kaynak: MHP’ye göre başkanlık ‘töre’ymiş

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP