Son Dakika Haberler

Milyonlarca ‘birgün’ sineğinin ‘ölümle dansı’

Sakarya'da her yıl temmuz ve ağustos ayında erginleşerek Sakarya nehrinden çıkan ve çiftleşme uçuşu yapan milyonlarca 'Birgün' sineğinin 'ölümle dansı' başladı.

Milyonlarca ‘birgün’ sineğinin ‘ölümle dansı’
Okunma : 78 views Yorum Yap

Sakarya’da her yıl temmuz ve ağustos ayında erginleşerek Sakarya nehrinden çıkan ve çiftleşme uçuşu yapan milyonlarca ‘Birgün’ sineğinin ‘ölümle dansı’ başladı.

Dünyada sadece Sakarya’da görüldüğü belirtilen ilginç doğa olayını izlemek isteyenler Sakarya Köprüsü’ne geldi.

Sakarya nehrinde gelişimlerini tamamlayan birgün sinekleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da karaya çıkarak ışık etrafında toplu şekilde çiftleşme uçuşlarını yaparak öldü. Havanın kararmasıyla birlikte sudan çıkan milyonlarca birgün sineği, başta Sakarya Köprüsü üzerindeki aydınlatma lambaları olmak üzere şehirdeki pek çok aydınlatma direğinin yaydığı ışık altında toplandı. Sinekler, nedeniyle köprünün aydınlatmaları kapatıldı.

Sakarya Köprüsü’nü kaplayan milyonlarca sinek, ilginç görüntüler oluşturdu. Çiftleşme uçuşu yaptıktan sonra yere düşüp ölen sinekler, yolda beyaz bir örtü oluşturdu.

Araştırma konusu olan bu canlıların karaya çıkışlarının birkaç hafta devam etmesi bekleniyor. Ömürlerinin büyük bir bölümünü larva halinde suda geçiren birgün sinekleri, 1 ila 3 yıl süren erginleşme sürecini tamamlayıp sudan çıkarak ışığa yönelip çiftleşme uçuşlarını yaparak toplu şekilde ölüyor.

 

Kaynak: Milyonlarca ‘birgün’ sineğinin ‘ölümle dansı’ başladı – Evrensel.net