Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Milyonlarca çalışanın gözü bu toplantıda!

Milyonlarca çalışan ve ailesini ilgilendiren asgari ücreti belirleyecek olan komisyon bugün toplanıyor.

Milyonlarca çalışanın gözü bu toplantıda!
Okunma : 57 views Yorum Yap
besiktasbelediyesi

gazeteduvar – Çalışanları temsilen toplantılara katılan Türk-İş asgari ücretin 1.600 lira olmasını isterken, işverenler zam yapılmamasını talep ediyor.

2017 yılının asgari ücretini belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında toplanıyor. Komisyonda, hükümeti, işvereni ve işçi kesimini temsilen 5’er kişi bulunuyor. İşverenleri TİSK (Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu), işçileri ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türk-İş temsil ediyor.

İŞVEREN: ARTIŞ YAPILMAMALI

2017 yılının asgari ücretini belirleyecek komisyonun toplantısı öncesi, TİSK’in 26’ıncı Genel Kuruluna sunulan çalışma raporunda, “Maliyetlerdeki genel yükseliş ve kârlılıktaki azalış dikkate alınarak 2017 yılında asgari ücret artışı yapılmamalıdır” denildi.

TÜRK-İŞ: 1.600 LİRA OLMALI

Türk-İş’in talebi ise asgari ücretin 1.600 lira olması. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin yaşam maliyeti net 1.600 liraydı. Biz devletin kurumunun ortaya koyduğu bu rakama razıyız. Ülkenin, ekonominin, işverenin durumunu biliyoruz ama işçinin halini daha iyi biliyoruz. Bu nedenle talep ettiğimiz net 1.600 lira makul bir rakamdır. Üzülerek görüyoruz ki bunu bile yüksek bulanlar var. Biz onları bir ay bu parayla geçinmeye davet ediyoruz” dedi.

EKONOMİ BAKANI: İSTEMENİN SONU YOK

Türk-İş’in asgari ücretin 1.600 lira olması yönündeki talebi sorulan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtı ise şöyleydi:

“Şimdi aslında sendikalarımız bunu talep edebilir, bunda bir mahsur da yok. İstemenin sonu yok biliyorsunuz ama ekonominin realitelerini de unutmamak lazım. Zeytini silkelerken dikkat etmek gerekiyor. Dalını, budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin. Alanı da korumak lazım, o anlamda. Milli gelirine oranla, dünyada en yüksek asgari ücreti olan ülkedeyiz. Bundan şikâyet etmek anlamında söylemiyorum ama buna da dikkat etmek lazım.”

HAK-İŞ VE DİSK İLE GÖRÜŞÜLMEDİ

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Türk-İş’in komisyon toplantısına katılmadan önce Hak-İş ve DİSK ile istişarede bulunması gerektiğini belirterek, “Komisyonda işçileri temsil edenler, Hak-İş ve DİSK ile istişare edebilseydi, masaya elleri daha güçlü oturabilirdi” açıklamasını yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda temsil edilmeyen DİSK ise asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerektiğini savunuyor.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ

Asgari ücret net 1.300 lira. Asgari ücretin işverene bir işçi için maliyeti 1.935 lira. Bunun 1.647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

sariyerbelediyesi