Son Dakika Haberler

Mühürsüz referandum alay konusu oldu

Türkiye'de 16 Nisan'da referandumda yaşanan usulsüzlükler, The New York Times’da alay konusu oldu.

Mühürsüz referandum alay konusu oldu
Okunma : 101 views Yorum Yap

GERÇEK GÜNDEM – Seçim yasaklarının ihlal edildiği, çok sayıda mükerrer oyun yanında, ölülere bile oy kullandırıldığı 16 Nisan’da başkanlık referandumunda, YSK’nın ‘mühürsüz oyların geçerli sayılması’ kararıyla ‘evet’ kararı ‘çıkarıldı’

Sandık başında usulsüzlüklere itiraz edenler AKP’liler tarafından linç edilmeye çalışılırken, referandum sonrasında da şaibeli sonuçları ve YSK’yı protesto eden vatandaşlara yönelik gözaltılar sürüyor.

AKP, referandumdaki usulsüzlükleri ve gayri resmi sonucu halka kabul etmeye çalışırken, dış basın Türkiye’de yaşananları görmezden gelmedi. AKP’nin usulsüzlükleri The New York Times’da alay konusu oldu.

The New York Times, hazırladığı ‘Uluslararası haber testi’ ile okuyucularının dünyadaki gelişmeleri ne kadar takip ettiklerini ölçtü.

Testte Türkiye’yle ilgili bir soruya da yer veren gazete, Anayasa değişikliğinin ‘çok az bir farkla’ kabul edildiğinin vurgulayarak, referandumda yaşanan usulsüzlükleri gösteren videoları sordu.

Testte Türkiye ile ilgili soru şu şekilde:

‘Cumhurbaşkanının çok geniş yetkiler veren anayasa değişikliği az bir farkla kabul edildi. Referandum sürecinde yapılan usulsüzlüklerin kanıtı olduğu ifade edilen çok sayıda video sosyal medyada paylaşıldı. Bu videolar neyi gösteriyordu?’

Soruya yanıt olarak 4 seçenek verildi.

Şeçenekler şu şekilde sıralanıyor:

Köyün muhtarının dört oy pusulasını sandığa doldurduğunu

Bir kişinin çok sayıda pusulaya ‘evet’ işaretlediğini

Bir seçim görevlisinin seçim bittikten sonra oy pusulalarını onayladığını

Yukarıdakilerin hepsi

Test cevaplandırıldığında ise doğru seçeneğin ‘hepsi’ şıkkı olduğu görülüyor.

Testte Türkiye ile beraber, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin nükleer denemeleri, Fransa’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri, Venezuela’daki protestolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kore Yarımadası’na donanma gönderilmesiyle ilgili söylediği yalan, İngiltere’deki erken seçim kararı, ABD’nin Afganistan bombardımanı, Kanada’nın doğusundan geçen ‘Buz dağı sokağı’na ilişkin sorular yer aldı.