Son Dakika Haberler

Muteber cihatçılar İstanbul’da ağırlandı! – 

İhvancıların büyük bölümünü oluşturduğu bir grup İstanbul’da Conrad Otel’de biraraya geldi. AKP’nin desteğiyle yapılan toplantıda ‘muteber cihatçılığın’ imkanları masaya yatırıldı, 1400 yıl önceye dönme çağrısı yapıldı

Muteber cihatçılar İstanbul’da ağırlandı! – 
Okunma : 62 views Yorum Yap

Tunus’ta başlayan, ardından Mısır, Libya ve Suriye ile devam eden Arap İsyanlarında halkların talebi, demokrasi ve özgürlüktü. Ancak tüm bu bölgede İhvancıların demokrasi ve özgürlük taleplerini kendi çıkarlarına yontmaları, İslamcı rejimler inşa etmek için kolları sıvamalarıyla Ortadoğu bir kan gölüne döndü. İşte bu İhvancı zihniyet hafta sonu İstanbul’da Conrad Otelinde bir araya geldi. Arap İsyanları sonrası aralarında AKP’nin de desteklediği cihatçıların bulunduğu gruplar tarafından oluşturulan Şark Forumu’nun düzenlediği konferansın başlığı son beş yılın özeti gibi aslında: Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Radikal Şiddeti Yeniden Düşünmek. Ancak başlığa bakıp İhvancıların günah çıkarttıklarını düşünmeyin. Son beş yılda Ortadoğu’daki yıkımdan ders almamış olacaklar ki daha fazla yıkım vaat ettiler.

Konferansın açılış konuşmasını “değerli yalnızlık” teriminin mucidi İbrahim Kalın yaptı. Kalın yıllardır tekrarladığı masalları anlatmaya devam etti. Esad rejimi Suriye’de iktidarda kaldıkça IŞİD’le mücadele edilemez diyen Kalın, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra’yı ılımlı muhalif ve müttefik olarak tanımlamakta sorun görmüyor. Kısaca Batıya Libya’da Kaddafi rejimi devirmek için yaptığını Suriye’de yapın, bizim sinirli Sünni çocuklara destek verin diyor.

Konferansta konuşan bir diğer isimde EL Cezire’nin eski genel müdürü Waddah Kanfar’dı. Kanfar’ın başında bulunduğu El Cezire Libya’da radikal İslamcı silahlı örgütleri “demokrasi savaşçıları” ambalajıyla Batı’ya pazarlayan, Libya’da Kaddafi rejimini deviren NATO’nun hava saldırılarının önünü açan propaganda bombardımanını mimarlarından. Kanfar Ortadoğu’da İhvancılığa gönülden bağlı biri. Bu açıdan da Ahmet Davutoğlu’yla çok iyi anlaşıyorlar. Öyle ki Kanfar’ın Arap İsyanlarında El Cezire’yi İhvan’ın propaganda televizyonuna çevirerek Mısır’la ilişkilerini bozmasından rahatsız olan Katar, Kanfar’ı medya şirketinin başından alınca, Türkiye’nin desteğiyle kurulan Şark Forumunun başına getirildi. Kanfar’ın konferansta yaptığı konuşma, 5 yıldır Ortadoğu’da sınırları kaldırmak ve ümmeti birleştirmek hayallerinin peşinden giden Davutoğlu’yla çarpıcı benzerlikler taşıyordu. Kanfar Ortadoğu’da ulus devletlerin yapay olduğunun altını çizerek, “ümmete büyük iyimserlik ve umutla bakıyorum” dedi ve ekledi: “Kuran geleceğe doğru ilerlemenin rehberidir.” Ulus devletlerin yıkılması gerektiğini söyleyen Kanfar, yerine 1400 yıl önceki siyasi sistemin kurulması gerektiğini hiç çekinmeden söylüyor. Bütün bunları da İstanbul’un merkezinde beş yıldızlı bir otelin konferans salonunda kürsüden dile getiriyor. Kanfar’ın tüm Ortadoğu’da inşa etmeyi hayal ettiği sistemin modeli Türkiye’de 14 yıldır iktidarda. O Türkiye yolsuzluklara gömülmüş, çocuk yurtlarında meydana gelen taciz ve tecavüz haberleriyle çalkalanıyor. Ortadoğu’da İslamcıları yakından tanıyan geniş kesimlerin İslamcıların iktidarına karşı Suriye’de, Mısır’da, Tunus’ta verdiği mücadele boşuna değil.

Kaynak: Muteber cihatçılar İstanbul’da ağırlandı! –