Son Dakika Haberler

Nakşibendi tarikatına kamu spotu

“Nakşibendilik Sempozyumu” için hazırlanan reklam filmi AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla “kamu yararı var” gerekçesiyle kabul edildi.

Nakşibendi tarikatına kamu spotu
Okunma : 60 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aldığı bir kararla televizyonda tarikat reklamı yapılmasının önünü açtı.

Nakşibendilik geleneği içinde Erenköy cemaati vakıflarından biri olan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, 2-4 Aralık tarihlerinde düzenlenecek “Nakşibendilik Sempozyumu” için hazırladığı reklam filminin kamu spotu olarak yayımlanması için RTÜK’e başvurdu.

Topbaş ailesinden Ahmet Hamdi Topbaş tarafından yönetilen vakıfın başvurusu, jet hızıyla incelenerek RTÜK üst kurulunun onayına sunuldu.

Nakşibendiyye tarikatının kurucusu sayılan ve 14. yüzyılda yaşayan Bahaeddin Nakşibend’in “hayatı, görüşü ve tesirinin” ele alınacağı belirtilen sempozyum için 23 saniyelik bir reklam filmi hazırlandı. Filmde, “Asya ve Anadolu’nun manevi mimarı, Bahaeddin Nakşibend Hazretlerinin hayatı, görüşleri ve tesirinin ele alınacağı uluslararası Nakşibendilik Sempozyumuna bütün halkımız davetlidir” ifadeleri yer aldı.

KAMU YARARI

Yapılan incelemelerde 2016 yılında vakfın göndermiş olduğu spot film çalışması bulunmadığı belirtilirken, üst kurul oylaması öncesinde tarikat reklamının “kamuoyunda farkındalık oluşturacağı ve yayın kuruluşlarına tavsiye edilmesinde kamu yararı olacağı” görüşü savunuldu.

RTÜK üst kurulunun gündemine getirilen talep, tartışmaların ardından CHP ve HDP’li üyelerin ret oylarına karşın, AKP ve MHP’li üyelerin ortak onayı ile kabul edildi.

besiktasbelediyesi