Son Dakika Haberler

Nazım Hikmet 115. Yaşında anıldı.

Dünya şairi Nazım Hikmet'in 115.doğum günü Sarıyer Belediyesi ve Nazım Hikmet Vakfı'nın ortaklığında Maslak TIM Show Center'da düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Nazım Hikmet 115. Yaşında anıldı.
Okunma : 90 views Yorum Yap

Programın sunuculuğunu yapan Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Nazım Hikmet belgeseli ile başlayan programda, izleyiciler arasında yer alan Hıfzı Topuz, Nazım Hikmet’le yaşanmışlıklarını anlattı.

Hıfzı Topuz: Vatanını Çok Severdi
Hıfzı Topuz, bir telif ücretini götürerek Nazım ile tanıştığını belirtti ve Moskova’da birlikte olma şansı yakaladığını kaydetti. Topuz, Nazım’ın şiirlerini de anıları da hafızasında tutmadığını belirterek, bana “Sen benimle ilgili bu kadar şeyi nasıl aklında tutuyorsun’, diye sorardı. Bununla birlikte mangal gibi yüreği vardı. Ve vatanını çok severdi” dedi.
Livaneli: Keşke bugün gençliğin onu bağrına bastığını görebilseydi
Zülfü Livaneli genç bir sanatçıyken Paris’te Hıfzı Topuz aracılığı ile Nazım ve Nazım dostları ile tanıştığını anlattı. Burada Abidin Dino’larla, Nazım’ın dostlarıyla her gün Nazım’ı konuştuklarını kaydetti. Livaneli, hissiyatını Nazım şarkılarına döktüğünü belirterek. “NazımŞiirlerim 72 dile çevrildi. Türkiye’mde ve Türkçe’de yasakdedi. Keşke benimkilerle birlikte tüm Nazım şarkılarını duyabilseydi; keşke bugün gençliğin onu bağrına bastığını görebilseydi” dedi.Başkan Genç: Safları Sıklaştıralım

Bugünlerde insanlığın  Nazım Hikmet’e çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Sarıyer Belediye başkanı Şükrü Genç, “Kavga ama yürek kavgasına çok ihtiyacımız var. Özellikle de sevgiye çok ihtiyacımız var. Nazım’ın deyişiyle Sevginin olmadığı yerde yol yürümek mümkün değil. Birbirimizi sevmeye ve birlikteliğe çok acil ihtiyacımız var.
Nazım’ın Hürriyet Kavgasındaki şiiri dilime pelesenk oldu. Daha gün o gün değil/ Demlenip dürülmesin bayraklar/ Dinleyin duyduğunuz çakalların ulumasıdır./ Safları sıklaştıralım çocuklar.” dedi.
Nazım Hikmet Vakfı Genel Sekreteri Turgay Fişekçi ise Nazım’ın paylaşımcı kişiliğinden söz ederken, hapisde dokuduğu 15 liralık kumaşın gelirini nasıl üç farklı kişiye pay ettiğini anlattı.
Konuşmaların ardından Çello dinletisi ve Altan-Ebru Erkekli çifti Nazım Hikmet Şiirleri okudu.
Tiyatrocu Levent Ülgen Nazım Hikmet’in ölümsüz eseri Kuvayı Milliye Destanı ve “Memleketimden İnsan Manzaraları”nda yer alan “Kartallı Kazım” performansı ile büyük beğeni topladı.
Gecenin finalinde usta isim Zülfü Livaneli Kardeş Türküler ile birlikte “Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor” adlı şarkıyı seslendirdiler.