Son Dakika Haberler

Numan Kurtulmuş: HDP’li hükümetle…

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Erdoğan'ın atayacağı olası bir HDP'li seçim hükümetinin kendilerinde ulusal güvenlik endişesi yaratmayacağını söyledi.

Numan Kurtulmuş: HDP’li hükümetle…
Okunma : 36 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Erdoğan’ın atayacağı olası bir HDP’li seçim hükümetinin kendilerinde ulusal güvenlik endişesi yaratmayacağını söyledi.

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, hükümet kurma çalışmalarını değerlendirirken, “Alternatifler denendi. Bundan sonrası Cumhurbaşkanımızın yetki ve sorumluluğu içerisinde. Ama AK Parti dışında bir hükümet formülünün olmayacağı da ortada.. (Hükümet kurma yetkisinin Kılıçdaroğlu’na verilmesi) Sonuç alıcı bir yol gibi görünmüyor. Mantıklı olan bir an önce seçime gidilmesidir” dedi.

Kurtulmuş seçim iradesinin ortaya çıktığını ve bir an önce seçim tarihinin belirlenmesi gerektiğini de belirterek, şöyle devam etti:

“Siyasette en kötü şey karar ortaya çıkınca onu uzatmaktır. Keşke mümkün olsa, anayasa izin verse de bu Pazar seçime gidilse. Şu anda görünen en erken Ekim sonu ya da Kasım’da bir seçim olacağı.”

ULUSAL GÜVENLİK ENDİŞEMİZ OLMAZ
Erdoğan’ın atayacağı ve içinde Meclis’teki parti gruplarından üyelerin de bulunacağı olası seçim hükümetinin anayasal bir yol olduğunu belirten Kurtulmuş, HDP’li bir seçim hükümeti kurulsa da ulusal güvenlik endişesi duymayacaklarını söyledi.

Kurtulmuş, “(HDP’li milletvekilleri) milletin oyunu alarak parlamentoya gelmiş meşru temsilcilerdir. Böyle bir hükümette ulusal güvenlik endişemiz olmaz. Adı üzerinde zaten seçim hükümetidir. Türkiye yine kararlılıkla terörle mücadelesine devam eder. Ulusal güvenlikle ilgili konular devletin kendi meselesidir” dedi.

SEÇİMDE BENZER TABLO ÇIKARSA DA FORMÜL BULUNUR
Olası erken seçimde tek başına AK Parti iktidarı çıkmaması durumunda yeniden koalisyon imkanları aranabileceğini de belirten Kurtulmuş, “Ümit ediyorum AK Parti tek başına iktidara gelecek çoğunluğu yakalayacaktır.. Ama çıkarmazsa yarım kalmış hususların tamamlanması, reformların tamamlanması amacıyla adım atacak bir hükümet formülü çıkartılır” dedi.

AKP tüzüğünde yer alan “en çok üç dönem üst üste milletvekili ya da Belediye Başkanı olabilme” şartının kaldırılabileceğini de belirten Kurtulmuş, “Bu konu Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantımızda konuşuldu. Bir çalışma yapılacak… 12 Eylül’deki AK Parti Kongresi’nde de bu çalışmanın oylanacağını tahmin ediyorum” dedi.

 

Kaynak: Numan Kurtulmuş: HDP’li hükümetle ulusal güvenlik endişemiz olmaz | soL Haber Portalı

besiktasbelediyesi