Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Obama’dan düşürülen uçak için açıklama: Destekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te ABD başkanı Barack Obama ile görüştü. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Obama’dan düşürülen uçak için açıklama: Destekliyoruz
Okunma : 37 views Yorum Yap

ABD başkanı Obama: ”Türkiyenin kendini savunma hakkını destekliyoruz. Türkiye İle Rusya’nın düşürülen Rus uçağının ardından nasıl beraber çalışılabileceğini görüştük. Haklısınız Putin’e de söyledim.Gerginliğin arttırmanın faydası yok.bu konuda birlikte çalışalım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptıkları görüşmede, Türkiye ile Rusya arasındaki gelişmelerin değerlendirmesini yaptıklarını belirterek, “Buradaki derdimiz, bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler, bizleri de üzmektedir” dedi.

Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile ABD’nin Paris’teki OECD Daimi Temsilciliğinde yaptığı görüşmenin ardından, kısa bir açıklama yaptı.

Görüşmenin ana başlığının IŞİD terör örgütüne karşı bölgede verilen ortak mücadele olduğunu vurgulayan Erdoğan, koalisyon güçleri olarak Suriye’de verilen mücadelenin detaylarının üzerinde durduklarını söyledi.

”DERDİMİZ ZARARLI ÇIKMAK DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye-Rusya arasındaki son dönemde meydana gelen gelişmelerin ele alındığını belirterek, “Bunun bir değerlendirmesini yaptık. Buradaki derdimiz özellikle bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl bir neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler bizleri de üzmektedir. Her iki tarafa da bu zarar verir, derdimiz buradan zararla çıkmak değil, tam aksine bunu barışa dönüştürmek suretiyle bölgenin barışına katkıda bulunmaktır” ifadesini kullandı.

Suriye’deki yönetimin durumunun da görüşmede ele alınan bir diğer konu olarak öne çıktığına işaret eden Erdoğan, “Özellikle Viyana Süreci olarak adını verdiğimiz çalışmaların başarılı bir neticeye kavuşturulmasıdır. Şu ana kadar memnuniyetle sürdürülen bu çalışmanın bir an önce neticeye varması inanıyorum ki bölgeye farklı bir rahatlama getirecektir” diye konuştu.

”BAYIRBUCAK IŞİD BÖLGESİ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede dördüncü başlık olarak da Bayırbucak Türkmenlerinin durumunu değerlendirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge, IŞİD’in olduğu bir bölge değil, tam tersine bizim soydaşlarımızın, akrabalarımızın olduğu bölgedir. Buranın sürekli bombalanması ve son 3 ay içerisinde burada 500’ü aşkın insanın, sivillerin son haftalarda öldürülüyor olması gerçekten dünya barışı adına üzücü gelişmelerdir. Temenni ederiz ki bunları da süratle aşmış oluruz.”

Erdoğan ve Obama açıklamalarının ardından, gazetecilere tokalaşarak poz verdi.

cumhuriyet

sariyerbelediyesi