Son Dakika Haberler

Öğrenciler okulu terk ediyor!

Geçen sene yaklaşık 350 bin öğrenci lisede örgün eğitimin dışına çıktı.

Öğrenciler okulu terk ediyor!
Okunma : 104 views Yorum Yap

Geçen sene yaklaşık 350 bin öğrenci lisede örgün eğitimin dışına çıktı.

Türkiye’de uzun yaz tatilinin ardından okulların yeniden başlaması üzerine El Cezire‘den Umay Aktaş Salman, “hala önemli sorunlardan biri” olarak nitelediği “okul terki” sorununu geniş bir haberde irdeledi.

El Cezire “Liseden uzakta…” başlığı ile verdiği haberde “Okul terki hâlâ önemli sorunlardan biri. Geçen sene yaklaşık 350 bin öğrenci lisede örgün eğitimin dışına çıktı. 2015-2016 eğitim yılının başladığı bugün de lise eğitimini yarım bırakan çocuklar okul yerine işin yolunu tuttu” dedi.

Alibeyköy’ün ara sokaklarındaki tekstil atölyelerinde çalışan çocuklara dikkat çekilen haberde “Eğitim yılı bugün başladı. Onların tekstil atölyeleri yerine lisede olmaları gerekiyordu. Ancak onlar, ortaöğretimde örgün eğitim dışında kalan yüz binlerce çocuktan sadece ikisi. Eğitime erişim, okullaşma artıyor ama okul terki hala önemli bir sorun” sözleri kullanılıyor. Haberde şu bilgilere yer veriliyor:

“Türkiye’de hem ilköğretim hem de ortaöğretimde okullaşma oranları son 15 yılda büyük artış gösterdi. 1998’de ortaöğretimde net okullaşma oranı yüzde 40’lardayken bugün yüzde 80’e çıktı. Ancak okulla erişim öğrencinin okula devam ettiğinin garantisi değil. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2015-2019 Stratejik Planı’nda da ‘ortaöğretimde örgün eğitim dışına çıkanlar’, ‘okul terki’ sorunlar arasında sıralanıyor.”

“GEÇEN SENE 350 BİN ÖĞRENCİ LİSEYİ BIRAKTI”

Haberde MEB verilerine dayanılarak ortaöğretimde örgün eğitim dışına çıkan öğrenci oranının yüzde 6,17 olduğuna işaret edildikten sonra “Bu orandan yola çıkıp ortaöğretimdeki öğrenci sayısı göz önüne alındığında 2014 yılında lisede eğitimden ayrılan öğrenci sayısı yaklaşık 350 bin oluyor” deniliyor. Haberde şunlar söyleniyor:

“Eğitim Reformu Girişimi’nin Eğitim İzleme Raporu 2014-2015’e göre de Türkiye’de eğitimden erken ayrılma oranları AB ülkelerinin çok üstünde. Türkiye’de 2014 yılı itibariyle 18-24 yaş arasındakilerin liseyi bitirmeden eğitimden ayrılma oranı yüzde 38. Bu oran kızlarda yüzde 41, erkeklerde yüzde 35. Oysa AB ülkelerinde liseyi bitirmeden eğitimden ayrılan gençlerin oranı yüzde 11. “

El Cezire, habere son verirken de MEB’in devamsızlık ve okul terkini azaltmaya yönelik çalışmalarına dikkat çekiyor ve Bakanlığın üç yıldır Ortaöğretim Uyum Programını uyguladığını anlatıyor.

 

 

 

Kaynak: Yüz binlerce öğrenci okulu terk etti – Gerçek Gündem