Son Dakika Haberler

Öğrencilerin çilesi bitmiyor.

KHK kapsamında kapatılan üniversitelerin öğrencileri mağduriyet yaşamaya devam ediyor.

Öğrencilerin çilesi bitmiyor.
Okunma : 75 views Yorum Yap

Yükseköğretim Kurulu kapatılan vakıf üniversitesi öğrencilerinin 26-28 Eylül’de kayıt yaptıracağını bildirdi.

Ancak, 667 Sayılı KHK İle Kapatılan Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının Lisans ve Y.Lisans öğrencilerinin mağduriyetleri devam ediyor. KHK kapsamında kapatılan üniversitelerin öğrencileri, koordinatör üniversitelerde yaşadığı sorunlar nedeniyle kayıt yaptıramama tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş şu ifadelerde bulundu:

‘BİLİMSEL VE AKADEMİK ANLAYIŞA GÖRE HAREKET EDİLMELİ’

“Kapatılan üniversite öğrencileri koordinatör üniversitelerde sıkıntı yaşadıklarını iletiyorlar. Örneğin, KHK kapsamında kapatılan Turgut Üniversitesi öğrencilerinin, koordinatör üniversite olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsüne alınmadığı ifade ediliyor. Transkript ve öğrenci belgesi almak isteyen öğrencilere zorluk çıkarıldığı ve güvenlik görevlilerince öğrencilerin tehdit edildiği ifade ediliyor.

Üniversitelerin öğrencilere kayıt esnasında zorluk çıkararak psikolojik baskı yapması kabul edilir bir uygulama değildir. Bu öğrencilerin diğer öğrencilerden farklı muamelelere tabi tutulması aynı zamanda Anayasa ihlalidir. YÖK’ün burada devreye girerek fırsatçılık yapan üniversiteleri tekrardan uyarması gerekmektedir. Bu üniversitelerde, YÖK’ün kararlarına uymalıdır.

Darbe fırsatçılığına özel üniversitelerin soyunduğunu duyuyoruz. YÖK’ün kayıtlarda para alınmayacağını açıklamasına rağmen, bazı özel üniversitelerin ödeme olmadan kayıt işlemlerini gerçekleştirmediğini ve senet imzalattırmaya çalıştıklarını duyuyoruz. Bu uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Tüm üniversitelerimiz bilimsel ve akademik eğitim anlayışına göre hareket etmek zorundadır. Bu kavramlar dışına çıkılması kabul edilemez.”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan CHP’li Yarkadaş, şu soruları yöneltti:

“KHK kapsamında kapatılan Turgut Üniversitesi öğrencilerinin, koordinatör üniversite olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsüne alınmadığı doğru mudur?

KHK kapsamında kapatılan Turgut Üniversitesi öğrencilerinin işlemleri için Yıldırım Beyazıt üniversitesi tarafından kaç kişi görevlendirilmiştir?”