Son Dakika Haberler

‘Öğretmenlerin çığlıklarına kulaklarını tıkadılar’

Yarkadaş: "Öğretmenlerin itirazlarını dikkate bile almıyorlar."

‘Öğretmenlerin çığlıklarına kulaklarını tıkadılar’
Okunma : 131 views Yorum Yap

Sözleşmeli Öğretmenlik sözlü mülakat itirazlarına ilişkin sonuç duyuruları bugün yapıldı.

“İKİ GÜNDE NASIL İNCELEYİP SONUÇLANDIRDINIZ?’

Mülakat itiraz sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Açıklanan illerdeki sonuçlarda adeta copy-paste yapılmış. Adayların itirazları sonucu açıklanan cevaplarda “Sözlü Sınav Komisyonu tarafından sözlü sınav formları incelenmiş olup aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır” denilmekte. Buradan soruyorum “Tüm itiraz dilekçelerini iki günde inceleyip nasıl sonuçlandırdınız?” dedi.

CHP’li vekil sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ÇIĞLIKLARA KULAK TIKADILAR’

“KPSS alan bilgisi sınavından yüksek puan almasına rağmen, mülakat puanı düşük olan çok sayıda öğretmenin çığlığına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ne yazık ki; yine kulaklarını tıkadı. İtiraz eden öğretmen adaylarına dalga geçer gibi tek formatla ‘hesaplama hatasına rastlanmamıştır’ şeklinde cevap verildi. Bakın; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü açıklama yapmış ve İtiraz eden 222 kişinin hepsinin karşısında ”Değerlendirme formu incelenmiş ve herhangi bir maddi hataya rastlanmamıştır” notunu düşmüş. Muğla’da itiraz eden 88 kişinin değerlendirilmesinde yine aynı ibare var. Keza Adana’da da aynı ibareyi görüyoruz. Gaziantep, Kayseri gibi büyükşehirlerde de hep aynı ibare.”

‘İTİRAZLAR CİDDİYE BİLE ALINMAMIŞ’

“Anlaşılan o ki itiraz dilekçeleri ciddiye bile alınmamış. İki günde itiraz dilekçelerinin sonuçlandırılması teknik olarak mümkün değil. Böylece hak ve emek gaspı bu kararlarla tescillenmiş oldu. Bunun adı mülakat değildir. Bunun adı kendilerinden olmayanları elemedir. MEB, bu mülakatları iptal etmeyerek niyetini zaten baştan göstermiştir. Eğitim sistemi sıfırlanmış, KPSS’nin bir hükmü kalmamıştır. Tüm eğitim sisteminin itiraz ettiği mülakat sistemi nasıl yürürlükte kalabilir? Görüyoruz ki, FETÖ’den şikayet eden ve aldatıldık/kandırıldık itirafı yapanlar, ne yazık ki liyakatı ve adaleti çok çabuk unuttular. “

“Öğretmenlik atamasında yapılan mülakatın eğitime vurulmuş darbe” olduğunu söyleyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sonlandırdı:

‘YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ…’

“Binlerce genç arkadaşımızın umutlarının söndürüldüğünü üzüntüyle takip ediyoruz. Yapılan itirazlar, çığlıklar bu iktidarın bir kulağından giriyor, diğer kulağından çıkıyor. Hak diyoruz, kul hakkı diyoruz, emek diyoruz, ama adeta yangından mal kaçırır gibi haksız- hukuksuz eylemlerine devam ediyorlar. AKP bu ülkenin kaderi değildir. Bu haksızlıklar elbette sonlanacaktır. Üzücü olan nokta AKP’nin 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden bile ders çıkarmadığını görmüş olmaktır. Nerede Yenikapı ruhu? Hani cemaatlere teslim edilen, ‘ne istediler de vermedik’ liyakat dışı o süreç artık son bulacaktı? Hani devlet kademelerinde başarı ve liyakat esas alınacaktı? Bakan İsmet Yılmaz’ın bu sorulara bir cevabı olacak mı? Tabi ki olmayacak… Olan çobanlık yaparak çocuğunu okutan, KPSS kursuna gönderen babanın evladına olacak.”

Kaynak: ‘Öğretmenlerin çığlıklarına kulaklarını tıkadılar’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)