Site icon

Okmeydanı’ndaki vakıf arazilerine ne oldu?

Milyonlarca metrekarelik vakıf arazisi yandaşlara peşkeş çekildi” dedi.

CHP Esenler İlçe Başkanlığı, Esenler’de faaliyet gösteren yaklaşık 100 sivil toplum örgütünün temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcıları Yasemin Öney Cankurtaran, Veli Ağbaba ve CHP’li Canpolat katıldı.

“VAKIF ARAZİLERİ RANT UĞRUNA YANDAŞLAR ARASINDA PAY EDİLDİ”

Toplantıda bir konuşma yapan Canpolat, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü nedeniyle yapılacak etkinliğe ilişkin hazırlıkların yapıldığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde fetih merkezi, Galata’nın bulunduğu bölge Okmeydanı’nın olduğu alandır. Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın kurulduğu merkez de Okmeydanı’dır. Şimdi günlerdir Fatih Sultan Mehmet’ övüp övüp bitiremeyenlere soruyorum; Okmeydanı’ndaki Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait arazilere ne oldu? Onlardan önce ben söyleyeyim. Okmeydanı’ndaki milyonlarca metrekarelik vakıf arazisi yandaşlara peşkeş çekildi. Tarihi değeri olan vakıf arazileri, rant uğruna yandaşlar arasında pay edildi. Okmeydanı’ndaki vakfa ait araziler, özel şahıslara tapu verilerek dağıtıldı. Vakıf topraklarına İstanbul’un dışında arazi tahsis edildi. Hangi bölgelerde vakfa arazi tahsis ettiklerini açıklayacaklar. Fatih Sultan Mehmet’in mirası İstanbul’un siluetini bozanlar, bu kenti talan edenler hesap verecekler.”

CHP’li Canpolat, vakıf arazilerine ilişkin iddiaları ile ilgili önümüzdeki günlerde detaylı açıklama yapacağını da bildirdi.

“ÖZGÜRLÜK ATEŞİNİ YAKAN ATATÜRK’TÜR”

İstanbul’un 20. yüzyılın başlarında işgal altında olduğuna dikkat çeken Canpolat, “Cumhuriyet kurulmadan önce İstanbul’da Avrupa’nın birçok ülkesi Osmanlı’dan alacaklarını tahsis edemediği için kendi vergi dairelerini kendi mahkemeleri kurmuşlardı. İstanbul Karaköy’de İngilizlerin; Beyoğlu’nda Fransızların vergi daireleri vardı. Müslümanlardan vergi topluyorlar, ödeyemeyenleri de kendi mahkemelerinde yargılıyorlardı. İşte o dönem İstanbul başta olmak üzere birçok bölgemizin emperyalist ülkeler tarafından işgal edilmesine karşı bağımsızlık ve özgürlük ateşini yakan Mustafa Kemal Atatürk’tür. İstanbul’u işgalden kurtaran 19 Mayıs ruhudur” dedi. – ANKARA (ANKA)

Exit mobile version