Son Dakika Haberler

Ölüm üçgeninde kontrgerilla çiftlikleri

Taraf'ın iddiasına göre Düzce - Sapanca - Adapazarı hattında yer alan kimi çiftliklerde gençlere silahlı eğitim veriliyor.

Ölüm üçgeninde kontrgerilla çiftlikleri
Okunma : 102 views Yorum Yap

Taraf’ın iddiasına göre Düzce – Sapanca – Adapazarı hattında yer alan kimi çiftliklerde gençlere silahlı eğitim veriliyor.

Düzce – Sapanca – Adapazarı hattında yer alan kimi çiftliklerde, bazı eski TSK ve Emniyet mensuplarınca gençlere silahlı eğitim verildiği belirlendi. Hürriyet Gazetesi ve Ahmet Hakan’a yönelik saldırılarda burada eğitim alan gençlerin de rol oynadığı öne sürüldü.

7 Haziran seçimlerinin ardından artan terör olayları ve faili meçhul cinayetler, 1990’lı yıllara damgasını vuran “kontrgerilla” tipi yapılanmaları yeniden gündeme getirdi. Özellikle, son iki buçuk ayda yaşanan terör olayları, halk ayaklanmaları, gazete ve gazetecilere yönelik saldırılar ile katliamların aydınlatılmaması, “kontrgerilla” tartışmasının fitilini yeniden ateşledi. Yeni Türkiye’nin, “kontrgerilla” yapılanmalarının izi ise ölüm üçgeni olarak anılan Düzce-Sapanca-Adapazarı hattında ortaya çıktı. Söz konusu hatta yer alan bazı çiftliklerde, gençlere silahlı eğitim verildiği belirlendi. Söz konusu eğitim, Ankara’da tedirginliğe yol açtı. Kontrgerilla çiftliklerinin hikâyesi şöyle:

AT ÇİFTLİĞİNDE “POLİSTEN KAÇMA” EĞİTİMİ

Yeni kontrgerilla tartışmasının fitilini ateşleyen “çiftlikler”, Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi’nde bulunuyor. Çiftlikler kayıtlarda “at çiftliği” olarak geçiyor. Büyük araziler üzerine kurulu olan çiftliklerde, düzenli olarak Türkiye’nin değişik illerinden gelen gençlere eğitim veriliyor. Gençler, çiftliklere tatil amacı ile getiriliyor. Burada gençlere saldırı, yaralama, dövüş, polis takibine yakalanmama, ifade teknikleri gibi kontrgerilla eğitiminin pek çok unsuru paramiliter mantıkla anlatılıyor.

HÜRRİYET VE HAKAN SALDIRISI

Çiftlikler, İstanbul’da ikâmet eden iş adamlarının üzerine kayıtlı bulunuyor. Eğitimler, Emniyet’ten veya Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılmış kişiler tarafından veriliyor. Eğitimlere bazen, AKP’ye destek veren suç örgütü liderleri de gelerek motivasyon konuşmaları yapıyor. Aynı çiftlikleri, hükümete yakın bazı köşe yazarları da ziyaret ediyor. Eğitim alan gençler, Türkiye genelindeki değişik illerden seçiliyor. Gençlerin büyük kısmı, Hürriyet Gazetesi’ne saldırının ardından gündeme gelen Osmanlı Ocakları’na kayıtlı kişilerden oluşuyor. Yine çiftliklerde eğitim gören bazı gençlerin ise AKP Gençlik Kolları üyelerinden seçilmesi dikkat çekti.

PKK’nın Dağlıca saldırısının ardından Türkiye genelinde yaşanan iç savaş görüntülerinde, at çiftliğinde eğitim gören gençlerin etkisi olduğu tahmin ediliyor. Yine Hürriyet Gazetesi ve ünlü yazar Ahmet Hakan’a yönelik saldırıların da bu ekip tarafından planlanarak uygulamaya konulduğundan şüpheleniliyor. Hakan’ı takip ederek, evinin önünde saldırı düzenleyen kişilerin, “İşin içinde MİT var, Reis var” yönündeki ifadeleri uzun süre tartışma konusu olmuştu. Yine Hürriyet Gazetesi’ne yönelik saldırının ardından da Osmanlı Ocakları ile AKP’nin Gençlik Kolları’nın çıkması, bir anda gözlerin AKP’nin arka bahçesi olarak nitelendirilen bu gruplara çevrilmesine yol açtı. Ancak, bugüne kadar konuyla ilgili soruşturmalar derinleştirilmediği için iddialar ortada kaldı.

AKP’DE KONTRGERİLLA RAHATSIZLIĞI

Son dönemde yaşanan şiddet olaylarında, 90’lı yıllara damgasını vuran kontrgerilla türü yapılanmaların izine rastlanması Ankara’da büyük rahatsızlığa yol açtı. Özellikle AKP yönetiminde partinin şiddet olayları ile anılması büyük endişeye yol açtı. AKP’nin Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın’ın, “Hürriyet saldırısında” rol oynaması, bazı hükümete yakın yazarların “tehditleri” AKP içinde “ANAP’laştıkları sendromunun” oluşmasına yol açtı. Son olarak suç örgütü lideri olarak anılan Sedat Peker’in AKP için oy mitingi düzenlemesi, AKP yönetimindeki rahatsızlığı iyice arttırdı. Bazı AKP’li yöneticilerin, “Dört bakanın hesabını veremeden, şimdi de mafya liderleri ile anılır olduk” değerlendirmesini yapması dikkat çekti. Söz konusu rahatsızlıklar nedeniyle 1 Kasım seçimlerinin ardından siyasi ayrışma kaçınılmaz olarak görülüyor.

Kaynak: Ölüm üçgeninde kontrgerilla çiftlikleri