Omega 3 Nedir?
7 okunma

Omega 3 Nedir?

ABONE OL
30 Aralık 2020 18:14
Omega 3 Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Omega 3 bir yağ asidi çeşididir. Sağlıklı beyin ve bilişsel gelişim için gereklidir. Vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan besin olarak alınır. Depolanamadıkları için düzenli olarak kullanılması gerekir. Omega 3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığını koruduğu düşünülüyor. Ancak bazı uzmanlar bu düşünceyi doğrulamak için yeterli kanıt olmadığını düşünüyor.

Omega 3 Yağ Asidinin Faydaları Nedir?

  • Beyin gelişimini destekler.
  • Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur
  • Bağışıklığı güçlendirir.
  • İştahı dengeler.
  • Kaygı ve depresyonun tedavi edilmesinde
  • Kemik gücü ve eklem sağlığı için önemlidir.

Omega 3 Yağ Asidi Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3  yağ asidi;  alfa linolenik ( ALA ), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik (DHA) olmak üzere 3 çeşittir. Memeliler ALA yağ asidi EPA ve DHA yağ asitlerini oluşturmak için kullanılabilir. Ancak bu çok küçük miktarlarda olduğu için beslenmeyle diğer besinlerden alınmalıdır.  ALA yağ asidinin diğer yağ asitlerine (EPA ve DHA) yaşlanmaya bağlı olarak bozulabilir.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3  en çok balık çeşitlerinde ( somon, ton balığı…) bulunur.  Keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. Haftada iki kez balık, günde iki kez ceviz ve haftada iki porsiyon koyu yeşil yapraklı bitki tüketmek vücut için gerekli olan  omega 3 yağ asidi ihtiyacını karşılar. Son günlerde yapılan çalışmalara göre önerilenden fazla Omega 3 yağ asidi almanın kanama süresini uzattığını ortaya koymaktadır. https://www.welldermo.com/omega-3 adresinden temin edebilirsiniz.alabilirsiniz.

 

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP