Son Dakika Haberler

Orman’da Dekovil Hattına Hayır eylemi.

Kuzey Ormanları Savunması öncülüğünde bir araya gelen STK üyeleri ve vatandaşlar Belgrad Ormanına yapılmak istenen Dekovil hattı"na karşı basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirdi.

Orman’da Dekovil Hattına Hayır eylemi.
Okunma : 109 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Bilindiği üzere, bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, geçmişte Silahtarağa Elektrik Santrali’yle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında faaliyet gösteren tarihi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı‘nın tekrar hayata geçirileceği bildirilmişti.

Proje ile tarihi öneme sahip Haliç-Karadeniz Sahra Hattı’nın hizmete alınarak, toplu taşımaya ve turistik gezilere imkan sağlanması amaçlanıyor.

Kağıthane ve Eyüp ilçelerinden geçen hat üzerinde; Santral İstanbul, Kağıthane, Sadabat, Cendere, TT Arena, Hamidiye, Kemerburgaz, Mithatpaşa, Ayvad Bendi ve Göktürk olmak üzere 10 istasyonun yapılması planlanıyor.

Bu hattın Belgrad ormanlarına zarar vereceği ve ağaç katliamına neden olacağını söyleyen Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup öncülüğünde bir araya gelen STK’lar ve vatandaşlar, Belgrad Ormanı’ndan geçecek Haliç-Kemerburgaz dekovil hattı projesinin iptali için bir protesto gerçekleştirdi.

Belgrad Ormanı girişinde toplanan yaklaşık 100 kişi, projeyi protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Kuzey Ormanları Savunması üyesi Elif Köklü, “Megakent İstanbul’un Avrupa yakasındaki tek ormanı olan Belgrad Ormanı habitatı, en vurucu darbesini alıyor. Bu kez vurgunun adı Haliç-Kemerburgaz Karadeniz dekovil hattı. Dekovil, 100 yıl öncesinin kömür taşıyan raylı sistemi, bugünün nostalji balonuyla ortaya atılan rant talanının yeni adıdır. Aylar önce, 18 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde dedik ki, ‘Kadir Topbaş, Belgrad Ormanı’nda kesilecek tek bir ağaç için gözümüz üstünüzde olacaktır.’ Bundan 1 ay önce, 16 Aralık’ta yine İBB önünde uyarılarımızı tekrarladık. İstanbul’un yaşayan son orman ekosistemi Belgrad Ormanı’nın ve orman içindeki su havzalarının alanı 1840’ta 12 bin hektar, 2012’de ise 5 bin 524 hektar olarak hesaplanmış. 2012’de ‘muhafaza ormanı’ statüsünün 3 bin hektarlık alandan kaldırılması ve orman içindeki dokuz mesire alanın statüsünün tabiat parkına dönüştürülmesi sonucu muhafaza edilirken bile orman yeni tesislere, yeni piknik yerlerine açık hale gelmiştir” dedi.

“Belgrad Ormanı yoksa İstanbul da yok; İstanbullu da olmayacak”

“Belgrad Ormanı’nın bütünlüğünü bozan orman içindeki her türlü taşımacılık, yol, eğlence, dinlence tesisi, beton, gürültü, çöp ve hoyrat kullanım İstanbullunun sorumluluğundadır” diyen Köklü, “Sorumluların sorumsuzluklarından, kötüye kullandıkları tüm hak ve yetkilerinden, biz İstanbullular çocuklarımıza miras bırakacağımız emanetlerimizi bir bir kaybettik. Bugünden itibaren İstanbullular yaşam alanlarını korumak, kendi geleceklerine gösterdikleri özeni yaşam alanlarına da göstermek zorunda kalacaklar. Çünkü Belgrad Ormanı yoksa İstanbul da yok; İstanbullu da olmayacak. Belgrad Ormanı’nı silerseniz geriye büyükçe bir hiç kalacak” diye konuşmasını tamamladı.
Köklü’nün okuduğu basın açıklaması sonrası ellerinde dövizlerle bir süre slogan atan grup, Belgrad bentlerine doğru bir yürüyüş gerçekleştirip eylemlerini sonlandırdılar.

 

 

besiktasbelediyesi