Son Dakika Haberler

Özgür Gündem Nöbetçileri Düzkan ve Duran’ın Davaları Birleştirildi 

Özgür Gündem'in genel yayın yönetmenlerinin yargılanmasına başlandı

Özgür Gündem Nöbetçileri Düzkan ve Duran’ın Davaları Birleştirildi 
Okunma : 89 views Yorum Yap

Kapatılan Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteciler Ayşe Düzkan, yargılanmasına bugün başlandı. Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılanlardan yargılanmasına ilk başlanan gazeteciler Ayşe Düzkan ile Ragıp Duran oldu.

Düzkan: Habercilik suç değildir

Duruşma öncesinde Düzkan bianet’e konuştu.

“Ben ilk ifademde söylediklerimi yineyeleceğim. Bu bir dayanışma eylemidir. Habercilik suç değildir. Haberciliğin suç olduğu ülkede haber alma hakkı ihlal edilmiş demektir, ve bunun anlamı demokrasinin olmamasıdır. Çünkü demokrasinin şartlarından biri halkın haber alma özgürlüğü olmasıdır.”

Davalar birleştirildi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Düzkan ve Duran’ın dosyaları ile gazetenin Eren Keskin’inden sonra genel yayın yönetmeni olan Hüseyin Aykol‘un davaları birleştirildi.

Birleştirilen dosyada, Aykol,  Düzkan ve Duran’ın yanı sıra Özgür Gündem Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya da yargılanıyor.

Duruşmaya yargılanan gazetecilerden Düzkan, Aykol ve Kızılkaya katıldı, Duran katılmadı.

Duran’ın avukatı Fikret İlkiz “Davayı birleştirme gerekçenize katılmamakla birlikte, birleştirme basın yasası açısından tartışılmaya imkan verdiği için itirazda bulunmuyorum” dedi.

Kızılkaya: Tecritte tutuluyorum

Basın örgütleri, milletvekilleri Hasip Kaplan ve Sezgin Tanrıkulu, feminist ve gazeteciler de duruşmayı izledi.

Kızılkaya, Özgür Gündem’e silahlı polis baskınında gözaltına alındığını, 30 gündür tutuklandığını, tecritte tutulduğunu avukatıyla görüştürülmediğini belirterek savunması için süre istedi.

Kılıç: Savunma hakkımız engelleniyor

Kızılkaya’nın avukatı Özcan Kılıç da, “Belgelerimize el konduğu için UYAP’tan aldığımız çıktıları okuyoruz. Savunma hakkımız kısıtlanıyor. Savunma için süre istiyoruz” dedi.

Aykol beraatini talep ederken, Düzkan da ilk ifadesini hatırlatarak “Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla bir günlük temsili genel yayın yönetmenliği yaptım. Bunun yasal bir suç olmadığını düşünüyorum” dedi. Düzkan, olası durumda cezanın ertelenmemesini istedi.

Davaya 15 Aralık’ta devam edilecek.

Bu hafta perşembe günü ayrıca, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren’in yargılanmasına başlanacak.

Ne olmuştu?

TIKLAYIN – GÜN GÜN ÖZGÜR GÜNDEM YAYIN YÖNETMENLERİ DAVALARI

Çatışmanın yeniden başladığı 24 Temmuz 2015’ten beri Özgür Gündem gazetesi bir yılda sayısız soruşturma, dava ve sansürle karşı karşıya kaldı. Baskılara karşı 3 Mayıs’ta Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası başlatıldı.

Gazetede bir günlüğüne Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaparak kampanyaya destek verenler hakkında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Kampanyaya destek verenlerden Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve bianet Medya Gözlem Raportörü Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin tutuklanmış, bir süre cezaevinde tutulduktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

16 Ağustos’ta İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesini kapattı. Kararda “geçici olarak kapatılmasına” ifadesi yer almakla beraber gazetenin ne kadar süre kapalı kalacağına ilişkin bir hüküm yer almadı.

19 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan tutuklandı.

22 Ağustos’ta Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Özgür Gündem Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı.

31 Ağustos’ta Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışman Kurulu üyesi, dilbilimci, yazar Necmiye Alpay tutuklandı. (EA)

 

 

Kaynak: Özgür Gündem Nöbetçileri Düzkan ve Duran’ın Davaları Birleştirildi – Elif Akgül – kadın-lgbti