Öztürk Yılmaz: Hamaset yerine bu yolu deneyin
0 okunma

Öztürk Yılmaz: Hamaset yerine bu yolu deneyin

ABONE OL
18 Aralık 2017 14:29
Öztürk Yılmaz: Hamaset yerine bu yolu deneyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hükümete Kudüs konusunda öneride bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Barış İçin Birlik Kararına dikkat çekerek, “Hükümete sesleniyoruz, hamaset yerine bu yolu deneyin. Yegane meşru ve sonuç alınabilecek tek yol Barış İçin Birlik Kararı çerçevesinde takip edilecek yoldur” dedi.

Yılmaz,  TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Kudüs konusunda hükümete öneride bulunarak şöyle dedi:

“Filistin tarafı bunu BM Güvenlik Konseyinin gündemine getirmek istiyor. Aldığımız duyumlara göre bugün veya bir iki gün içerisinde Mısır’ın hazırlamış olduğu bir taslak BM Güvenlik Konseyine sunulmak üzere bir taslak karar tasarısı üzerinde çalışıldığını duyuyoruz. Ancak bu Kudüs kararını alan ABD aynı zamanda 5 Güvenlik Konseyi’nin Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinden bir tanesi. ABD’nin bu kararı veto edeceği aşikar.

Peki, ABD’nin bu kararı veto etmesinden sonra izlenecek yol ne olabilir? 1950 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun almış olduğu bir karar var. Bu kararın adı Barış İçin Birlik Kararı. Bu karar da der ki Güvenlik Konseyi üyeleri arasında oybirliği sağlanamaması halinde Genel Kurul bu işe el atar ve Genel Kurul’un yani BM üyelerinin yarıdan fazlasının veya BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi ve diğerleri de geçici olmak üzere toplam 15 üyesinin 7’sinin yani 7’sinin en az ya da bütün üyelerin yarıdan bir fazlasının desteği ile konu Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna getirilir’ diyor ve Genel Kurulu’nda oynanır deniyor.

“BM GÜVENLİK KONSEYİNİN ETRAFINDAN DOLANIP BİR KARAR ALABİLMENİN YEGANE YOLU”

Yani BM Güvenlik Konseyinde oybirliğiyle alınan kararlarda bir tıkanma olması halinde ve uluslararası barış ve istikrara yönelik ciddi bir tehdit varsa bu BM Güvenlik Konseyinin etrafından dolanıp bir karar alabilmenin yegane yolu, BM Genel Kurulu. Şimdi  bu karar 1950 yılında alınan bu karar öncelikle ABD askerlerinin Kore’ye yerleştirilmesi konusunda kullanıldı. Daha sonra da Güney Kudüs’teki Cabal Ebu Ganim yerleşim yeri konusunda ABD’nin olabilecek vetosunu aşmak için gündeme getirildi ve kullanıldı.

“YEGANE MEŞRU VE SONUÇ ALINABİLECEK TEK YOL BARIŞ İÇİN BİRLİK KARARI ÇERÇEVESİNDE TAKİP EDİLECEK YOLDUR”

Hükümete sesleniyoruz, hamaset yerine bu yolu deneyin. Yegane meşru ve sonuç alınabilecek tek yol Barış İçin Birlik Kararı çerçevesinde takip edilecek yoldur. Bunu bir öneri olarak sunmak istiyoruz.”

Barış İçin Birlik Kararına ilişkin bir soruya Yılmaz, “Güvenlik Konseyi oybirliği ile aldığı için kararları oybirliği ile alınması mümkün değil. Çünkü ABD bunu veto edecek. Peki, nasıl olabilir, olağanüstü toplantıya çağrılabilir Filisin tarafı bir mektup yazar Genel Sekretere veya üye ülkelerden bir kısmı ve ya Güvenlik Konsey’in 5 daimi üyesi ve 10’da geçici üyesi yani toplam 15’inin 7’sinin oyuyla veya BM’ye üye olan ülkelerin çoğunluğunun kararıyla bir toplantı yapılır, olağanüstü toplantı ve olağanüstü toplantıda da buna ilişkin karar alınabilir. Yani bu kararı iptal edilebilmesi veya İsrail parlamentosunda 1980 yılında alınan Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğuna ilişkin kararı ‘ret’ eden BM Güvenlik Konseyi kararlarının tekrar işler kılınmasının yegane yolu bu” yanıtını verdi.

Kaynak: Öztürk Yılmaz’dan AKP’ye: Hamaset yerine bu yolu deneyin

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP