Son Dakika Haberler

PKK’den açıklama: 1’i yarbay 31 asker öldürüldü.

HPG, Dağlıca'daki saldırıya ilişkin "1'i yarbay 31 asker öldürüldü" açıklaması yaptı.

PKK’den açıklama: 1’i yarbay 31 asker öldürüldü.
Okunma : 115 views Yorum Yap

HPG, Dağlıca’daki saldırıya ilişkin “1’i yarbay 31 asker öldürüldü” açıklaması yaptı. HPG açıklamada, “Güçlerimiz 1 asker cenazesini de emniyetli bir yerde saklamıştır” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nden yapılan açıklamanın tamamı: 

“6 Eylül günü saat 12.00 – 13.00 arası TC ordusu Oremar (Dağlıca) ve Şıtazın (Yeşiltaş) karakollarından 2 tank, 2 kirpi ve 2 dağ geyiğinden oluşan büyük bir konvoy ile Geliyê Doski’ye ilerlemek üzere harekete geçmiştir. Bu konvoyun önünde çok sayıda asker de bulunmaktadır. İlerlemek isteyen bu konvoy ile Gerilla Güçlerimiz yoğun çatışmaya girmiş, BKC, B-7 ve ferdi silahlarla vurulan askerlerden 4’ü ölürken, 4 asker de yaralanmıştır.”

“Zırhlı araçlar ile çatışma alanına müdahale edilmek istenirken burada güçlerimiz 1 Kirpi aracı hedef alarak vurmuş ve imha etmiştir. Gerilla Güçlerimizin 6 koldan ağır ve ferdi silahlarla vuruşlar yaptığı çatışmalar, yoğun bir şekilde sürmüş ve Gerillalarımızın etkili vuruşları sonucu 9 asker öldürülmüştür. Cenazelerin üzerine gidilerek 7 Melez ve 2 tabanca silahı kaldırılmıştır. Cenaze ve zırhlı araçlarını bırakarak geri çekilen askerler, yarım saat sonra tank ve zırhlı araçlar ile müdahalede bulunmuştur. Saat 15.00’e kadar süren çatışmalarda müdahaleye gelen konvoy, yakın mesafeden bombalar, ferdi silahlar ve orta otomatik silahlarla vurulmuş, darbe alan konvoy gücü geri çekilmiştir.”

‘ASKER CENAZESİNİ EMNİYETLE SAKLADIK’

“TC ordusu saat 15.00’ten sonra Yüksekova’dan 2 tank, 2 kirpi ve 2 dağ geyiği zırhlı araçları ve çok sayıda asker ile Geliyê Doski alanına ikinci bir saldırı için harekete geçmiştir. Gerillalarımız tarafından gelen konvoyda bulunan 1 tank ve 1 Kobra tipi zırhlı araç, sabotaj eylemi ile tümden imha edilirken, konvoyda bulunan askerler ile yoğun çatışmalar yaşanmıştır. İmha edilen tankta ölü ve yaralı sayısı netleştirilemezken, 4 zırhlı araç darbelenmiştir. Kirpi tipi zırhlı aracın üzerine giden Gerillalarımız, 8 asker cenazesini tespit etmiştir. Gerillalarımız burada 1 Bomba atar silahı, 1 tabanca, 150 mermilik MG-3 zinciri, 1 Nikon dürbün, 1 Suikast dürbünü, 2 künye, 5 Antitank roketi ile çok sayıda askeri malzemeyi ele geçirmiştir. Güçlerimiz burada 1 asker cenazesini de emniyetli bir yerde saklamıştır.”

‘HELİKOPTER GERİ ÇEKİLDİ’

“Yine 6 Eylül günü saat 17.00’de Mergê Zere’de TC ordusunu tuttuğu ve çatışma alanına ağır silahlarla yoğun saldırı geliştiren bir tepe Gerillalarımız tarafından hedef alınmıştır. Sızma eylemi yapılan tepede 6 askerin bulunduğu 1.mevzi ferdi ve orta otomatik silahlarla vurulmuş, burada 6 asker öldürülmüştür. 2. mevzi de etkili bir şekilde vurulmuş ve burada 2 asker ölürken 1 asker de yaralanmıştır. Yine Tepe Remo ve Tepe Çetê adlı karakollar da vurulmuştur. Ayrıca çatışma alanına müdahale etmek isteyen bir Kobra tipi helikopter ağır silahlarla vurulmuş, darbe alan Kobra helikopter geri çekilmiştir.”

‘YOĞUN BOMBARDIMAN’

“6 Eylül günü yaşanan çatışmalarda TC ordusu savaş uçağı, Kobra helikopterler, tank ve toplarla alanı yoğun bombardımana tabi tutmuş, misket ve fosfor bombaları kullanmıştır. Çatışmalar 7 Eylül günü sabaha kadar sürmüştür. Bu çatışmalarda net olarak İlker Çelikcan adlı 1 Kurmay Yarbay olmak üzere 31 asker ölmüş, 6 asker de yaralanmıştır. Buradaki ölü ve yaralı sayısı daha fazladır ancak netleştirilememiştir. Bu çatışmalarda Gerilla Güçlerimizin herhangi bir kaybı olmamıştır.”

Kaynak: HPG’den açıklama: 1’i yarbay 31 asker öldürüldü | soL Haber Portalı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)