Son Dakika Haberler

Rıza Sarraf ABD’de tutuklandı

Türkiye’de 17 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp bir süre hapis yattıktan sonra serbest kalan Rıza Sarraf, Miami’de tutuklandı

Rıza Sarraf ABD’de tutuklandı
Okunma : 112 views Yorum Yap

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının kilit ismi Rıza Sarraf, Cumartesi günü ABD’nin Miami kentinde gözaltına alındı. Dün mahkeme önüne çıkarılan Zarrab tutuklandı. Savcılık, Zarrab’ın 75 yıl hapsini istedi.

RIZA SARRAF’A YÖNELTEİLEN SUÇLAMALAR

ABD’li kaynaklar, Sarraf’ın, ABD’nin yaptırımları altında olan İran’a yüz milyonlarca dolarlık para akışı sağladığı, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarıyla tutuklandığını bildirdi.

Bankacılık sahtekârlığından 30 yıl

Yaptırımları ihlal etmekten 20 yıl

Karapara aklamaktan 20 yıl

ABD’yi dolandırmaktan 5 yıl

SARRAF’LA BİRLİKTE İKİ KİŞİ DAHA TUTUKLANDI

AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yakın ilişkileri bulunan Sarraf ve iki İranlı daha hakkında Manhattan’da bu suçlamalarla dava açılmıştı. 29 yaşındaki Kamelya Cemşidi ve 65 yaşındaki Hüseyin Necafzadeadlı şahıslar da Rıza Sarraf ‘la birlikte tutuklandı. 

FBI: İRAN’A KARŞI ABD’NİN YAPTIRIMLARINI İHLAL ETTİLER

FBI Direktör Yardımcısı Rodriguez ise Sarraf’ın tutuklanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “2010’dan 2015’e kadar yaklaşık beş yıl boyunca zanlılar İranlı kuruluşlar adına finansal faaliyetler yürüterek İran’a karşı ABD ve uluslararası ekonomik yaptırımları ihlal ettiler” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi