Son Dakika Haberler

Rize’de içme suyu uyarısı: Şebeke suyu içmeyin!

Kahramanmaraş'ta içme suyundan 45 bin yurttaşın içme suyundan etkilenmesinin ardından, şimdi de Rize'de vatandaşlar şebeke suyu içmemeleri konusunda uyarıldı.

Rize’de içme suyu uyarısı: Şebeke suyu içmeyin!
Okunma : 42 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Kahramanmaraş’ta içme suyundan 45 bin yurttaşın ime suyundan etkilenmesinin ardından şimdi de Rize’de vatandaşlar şebeke suyu içmemeleri konusunda uyarıldı.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde ishal vakalarında anormal bir artış gözledikleri belirtilerek, buna neden olarak etkili olan sel ve heyelanların içme sularını kirletmiş olabileceği ifade edildi.

Tepe açıklamasında, “4 Eylül 2016 tarihinde sağlık kuruluşlarımıza başvuran ishal vakalarında artış gözlenmiş olup muhtemelen su ilişkili olduğu düşünülmektedir. Söz konusu durum gerek Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce gerekse de tüm sağlık teşkilatlarımızca yakinen takip edilmektedir. Su örnekleri ve hastalardan alınan örnekler detaylı incelenmek üzere Bakanlığımıza gönderilmiştir. Aşırı yağmurlar etkisini tamamen kaybedip, su şebekelerinin olumsuz etkilenmesi ortadan kalkıncaya kadar içme suyu olarak hazır su tüketilmeli veya kaynatılıp, soğutulmuş su kullanılmalıdır. Şehir şebekesi dışında dezenfekte edilmemiş bireysel kaynaklar içme suyu olarak tüketilmemelidir. Özellikle çocuk ve yaşlılar, bu durumdan daha çabuk etkileneceğinden onların kullandığı içme sularına ayrıca dikkat etmeliyiz. Belediyelerimizden bu dönem boyunca sulardaki klor seviyesinin arttırılması istenilmiş olup, sulardaki farklı klor tadı vatandaşımızda endişeye sebep olmamalıdır” dedi.

Kaynak: Rize’de içme suyu uyarısı: Şebeke suyu içmeyin!

besiktasbelediyesi