Son Dakika Haberler

Rumeli Kavağı’nın bitmeyen çilesi!

Çöken yol çileye döndü, çalışmaların uzaması esnafı ve mahalleliyi zor duruma düşürüyor!

Rumeli Kavağı’nın bitmeyen çilesi!
Okunma : 962 views Yorum Yap

29 Kasım sabahı Rumeli Kavağı girişinde  aşırı yağış nedeniyle büyükşehir belediyesi sorumluluk alanında olan ana caddenin bir kısmı çökmüş ve yol kullanılamaz hale gelmişti. 

Midye temizleme barakalarının bulunduğu alana çöken yolun çökmesi sırasında şans eseri o bölgede kimsenin bulunmaması ve erken saatlerde yoldan geçen araçların talihsiz bir olayın yaşanmasını engellemişti.

Fakat 29 Kasım’dan bu yana kapalı olan Rumeli Kavağı’na giriş için alternatif yolun uzun ve çok kullanılmaması nedeniyle Rumeli Kavaklı Sarıyerlileri ve bölge esnafını zor durumda bırakıyor. Esnafın iş yapması için dışardan gelen ziyaretçilerin mahalleye giren alternatif yolu bilmemesi, alternatif yolun mahallelinin toplu taşıma araçları kullanımında da sıkıntılar çıkarması mahalleyi zor durumda bırakıyor.

Haber yayına hazırlandığı sırada çökmenin üstünden 15 gibib bir zaman geçmesine rağmen yol hala İBB ekiplerince onarılmamış ve çalışmaların ne zaman biteceği de tam olar açıklanmamakta, net bir tarih verilememektedir.

Yolun trafiğe açılması ile ilgili yapılan çalışmaları yerinde inceleyen ve mahalle muhtarı ve esnaf ile görüşen CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç aldığı bilgiler sonrası şu açıklamalarda bulundu.

“29 Kasım’da şans eseri kimsenin yaralanmadığı göçük ile ilgili çalışmaları yerinde görmek, yolun ne zaman açılacağı ile ilgili bilgi almak ve mahalle sakinleri ile görüşmek üzere yönetim kurulumuzdan arkadaşlar ile bölgeye geldik. Kazanın üstünden uzun bir süre geçmesine rağmen yolun açılması ile ilgili henüz net bir cevap verilmiyor İBB yetkilileri ve çalışmayı yürüten birim tarafından. Oysa olayın üstünden daha şimdiden 14 gün gibi bir zaman geçmiş durumda. Evet mahalleye ulaşım için alternatif bir yol var, fakat bu yol çok bilinen ve çok kullanılan bir yol değil. Mahalle esnafı geçimini daha çok mahalle dışından gelen ziyaretçilerle iş yaparak sağlamakta. Yol kapalı olunca mahalleye girişlerde bıçak gibi kesilmiş ve mahalle esnafı ciddi bir maddi sıkıntı yaşıyor. Konuştuğumuz bir çok esnaf durumdan ve yolun ne zaman açılacağının belirsiz olmasından şikayetçi. Büyükşehir ekiplerinin bir çalışma yaptığını fakat çalışmaların çok yavaş yürüdüğünü belirtiyorlar. İstinat duvarı için gönderilmesi gereken taşların dahi günlerce beklendiğini belirten mahalle sakinleri, bu durum böyle sürdükçe sıkıntılarının büyüyerek artacağını dile getiriyorlar. Mahalle muhtarı Sinan Demirci ile yaptığımız görüşmelerde de mahalle muhtarının Cumhurbaşkanı‘na kadar bir çok kuruma sürekli mail attığını ve yolun acilen açılması gerektiğini fakat bunlara rağmen hala burada yapılacak çok işin olduğunu ve her bir günün bile esnaf için çok önemli olduğunu belirtti. Biz CHP Sarıyer olarak, bizde gerekli girişimlerde bulunacağız gerekli çalışmaların hızlandırılması için, buradan tekrar basın aracılığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Mahalle esnafı ve halkının sorunları daha da büyümeden acilen çalışmaların hızlandırılması için gerekli müdahaleleri yapınız. Mahalle esnafı ve mahalle sakinleri için büyük bir öneme sahip olan bu yolun bu kadar uzun süre kapalı kalmasını ve çalışmaların bu kadar yavaş ilerlemesini anlamakta zorluk çekiyoruz. Burada yapılması gereken çalışma acil ve zorunluluklardan kaynaklı bir çalışmadır ve acilen çözülmesi gerekmektedir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)