Son Dakika Haberler

Saray ‘HAYIR’ çıkacağını kabul etti ama…

Yarkadaş: "Saray'ın danışmanı Uçum'un sözleri çok önemli iki gerçeği gösteriyor."

Saray ‘HAYIR’ çıkacağını kabul etti ama…
Okunma : 35 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Saray, HAYIR’ın kazanacağını itiraf ve kabul etmek zorunda kaldı. Ancak buna rağmen halkı tehdit etmeyi sürdürüyorlar” dedi.

HAYIR OYU İSTEDİLER

Referandum çalışmalarını Sancaktepe’de sürdüren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin, Milletvekilleri Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu ve Mahmut Tanal’la esnafları ziyaret etti. Halktan Hayır oyu vermelerini isteyen CHP’li vekiller, anayasaya ilişkin görüşlerini anlatan broşürleri de dağıttı.

TEPKİ GÖSTERDİ

Sancaktepe ziyareti sonrası sosyal medyadan gündeme ilişkin paylaşımlarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un sözlerine tepki gösterdi.

SARAY’IN B PLANI

Uçum’un Habertürk Gazetesi’nden Kübra Par’a verdiği röportajın “önemli iki gerçeği işaret ettiği”ni belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

“Saray’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın B planını açıkladı. Uçum röportajında ‘Hayır çıkarsa, halkın tereddüt ettiği noktaları giderip yeni modelle çıkmak gerekir’ diyor.

Bu söz, Saray’ın da Hayır çıkacağını artık kabullendiğini ve buna göre bir B planı yaptığını ortaya koyuyor.”

EVET ÇIKANA KADAR SEÇİM

Yarkadaş, Mehmet Uçum’un sözlerindeki diğer önemli noktanın ise şu olduğunu söyledi:

“Saray’ın hukukçusu Uçum’un bu sözleri başka bir noktayı da işaret ediyor. Saray, halkı istediği sonucu alana dek sandığa götürmeyi; gerek baskı, gerek ikna gerekse bıktırma yöntemini kullanarak hayalindeki rejime ulaşmayı hedefliyor. Kısacası; Saray sandıktan istediği sonucu alana ve EVET oyu çıkarana dek, Türkiye’yi bir referandumlar sürecine sokmayı düşünüyor. Bu plan, halkın iradesine saygısızlık ve sandıktan çıkan sonucu tanımamak demektir.”

HALKA TEHDİT

Uçum’un sözlerinin satır arasında halka yönelik tehditler olduğunu da söyleyen Yarkadaş, “Saray, ‘Benim istediğimi kabul edene dek sandığa gitmeye mecbursunuz’ diyor. Bu tehdide halkımız boyun eğmeyecek ve sandıktan HAYIR oyunu çıkaracak” dedi.

TÜRKİYE’YE KÖTÜLÜK

Mehmet Uçum’un röportajında “Hayır çıkması halinde Cumhurbaşkanı anayasayı yine çiğneyecek” mesajının olduğunu da dile getiren Yarkadaş, “Bu bakış açısı Türkiye’ye büyük bir kötülük yapıyor” şeklinde konuştu.

‘BİRAZ HAVA AL’ TAVSİYESİ

Yarkadaş, herkesin sandıktan çıkan sonucu kabul etmesi gerektiğinin de altını çizdi. Uçum’un sözlerinin “tehlikeli bir işaret” olduğunu belirten Yarkadaş açıklamasını şöyle tamamladı:

“Uçum sandıktan hayır çıkması halinde, halkın (sistem bu şekilde devam etsin) demiş olmayacağını ve buna rağmen değişikliğin şart olduğunu söylüyor. Ona tavsiyem kapalı otoparktan, havasız mekanlardan çıksın ve biraz hava alsın; çünkü ağzından çıkanı kulağı duymuyor.”

Kaynak: Saray ‘HAYIR’ çıkacağını kabul etti ama…

besiktasbelediyesi