Son Dakika Haberler

Sarıyer Belediyesi boyundan büyük işler yapıyor!

"Sezarın hakkı sezara" Sosyal Belediyecilikte bir yere kadar!

Sarıyer Belediyesi boyundan büyük işler yapıyor!
Okunma : 202 views Yorum Yap

“Sezarın hakkı sezara” Sosyal Belediyecilikte bir yere kadar!

Bir belediye olarak ne kadar yapılabilir ki dediğimiz bir belediye hizmeti, ülkenin merkezi hizmetine kafa tutuyor!

Evet yanlış duymadınız abartmıyorum da, Sarıyer Belediyesi’nin verdiği bir hizmet devletin asli hizmetlerinden olan bir hizmeti bile sollamak üzere. İşte bu nedenden dolayı başlığımız “Sarıyer Belediyesi boyundan büyük işler yapıyor!” oldu.

Bir çok konuda Sarıyer Belediyesi’ne ve dolayısıyla Başkan Şükrü Genç’e olumlu veya olumsuz eleştiriler yapabilirsiniz.

Ama bir konuda rakip partiden de olsanız, parti içinden biri de olsanız Şükrü Genç ve ekibi için olumsuz bir eleştiri yapamazsınız. Katkı sağlamak için pozitif söylemler ve önerilerde bulunabilirsiniz ama devletin bile artı doğru dürüst vermeye yanaşmadığı bir hizmeti veren Sarıyer Belediyesi’ni eleştiremezsiniz.

Bir çok konu üstünde Sarıyer’de çeşitli değerlendirmelerde bulunuyoruz. Sarıyer halkını ilgilendiren belediyenin sorumluluk alanı içinde yapılan yapılmayan bir çok konuyu masaya yatırıyoruz. Sarıyerli biri olarak, partili biri olarak, gazeteci biri olarak her açıdan bir çok noktadan eleştiri, takdir ve öneri hakkımızı kullanıyoruz. Dinliyoruz, hak veriyoruz, eleştireleri bazen çok buluyor katılmıyoruz. Fakat bir konuda Sezarın hakkını Sezara teslim etmemiz gerekiyor.

Evet bu konu, Şükrü Genç’in göreve geldiği 2009’dan bu yana geleceğimize yaptığı yatırımdır. Çocuklarımızın geleceğini, dolayısı ile toplumun geleceğini, dolayısıyla ülkenin geleceğini doğrudan etkileyen EĞİTİM konusunda Sarıyer Belediyesi kabul etmeliyiz ki boyundan büyük işler yaparak, devletin Milli Eğitimi’nin dahi bırakın Sarıyer’de tüm ülkede iflas etme noktasına gelmiş eğitim politikasının eksikliklerini gidermekte, Sarıyer’de eğitime katkı sağlamaktadır.

Nasıl mı? İşte sorumuzun cevapları…

Sarıyer’in gururu “Sarıyer Akademi”

“Halk için, halkla beraber” sloganı ile yola çıkan Şükrü Genç eğitim alanında gençlere verilecek her türlü desteğin ve katkının halkın yararına olacağını iyi bildiği için belediyenin imkanlarını öncelikle çocuklarımızın eğitimi için seferber etmektedir ki “Sarıyer Akademi” hem verdiği hizmet hem de kısa zamanda yakaladığı başarılar ile sadece Sarıyer’de değil bir çok alanda takdir toplayarak büyümeye devam etmektedir.

TEOG ve üniversiteye hazırlık için kurulan Sarıyer Akademi ilk yılının sonunda verdiği mezunlarla girilen tüm sınavlardan büyük bir başarıyla ayrılmıştır. Tüm ülkede dersanelerin kapatılması ile ders konusunda ek bir eğitim almaktan yoksun bırakılan ve bütçeleri kısıtlı bir çok öğrenciye fırsat eşitliği sağlamaktadır. Devlet okulları ile özel okullar arasında ki uçurumun eşiğinde kalan bir çok öğrenci Sarıyer Akademi sayesinde istedikleri takviye eğitimi alabilmekte ve girdikleri sınavda başarıyı yakalamaktadırlar.

Geçtiğimiz yıl 96 kurum içerisinde 43. sırada kendine yer bulan Sarıyer Akademi, hedefleri doğrultusunda bu yıl 96 kurum içerisinden ilk 10’ a girmeyi başarırken, mezun ettiği öğrencilerinde LYS’de diledikleri okullara girmelerine katkı sağlamıştır.

Uzman kadrosu, farklı öğretim teknikleri ve öğrenciye yönelik konforlu yapısıyla örnek olan Sarıyer Akademi, TEOG’da da girdiği sınavı başarıyla vererek adını İstanbul’da ilk sıralara taşıma başarısı göstermiştir.

Bir “Gönül Projesi” olan Sarıyer Akademi’den mezun olan öğrenciler TEOG’da 3000-4000 öğrenci arasında 120 kişi ile temsil edilirken, üniversite sınavlarında ise ilk 9 ila 10 Bin kişi arasında kendilerine yer bulmanın mutluluğunu yaşamaktalar. Sarıyer Akademi olarak önlerine koydukları hedef, sayısal rakamları daha yukarı çıkarmak ve öğrencilerin çözdüğü doğru soru sayısını maksimum noktaya çıkarmak. Bunu başaracak vizyon ise eğitime bakış açısı ile şimdiden göz kamaştırıyor.

Aile ve öğrencilerin büyük destekçisi “Eğitim Bursu”

Sarıyer Belediyesi’nin tüm imkanları zorlanarak iktidara geldikleri günden beri sayıyı sürekli arttırarak verilmeye devam edilen eğitim bursu ailelere büyük bir katkı sağlamakta. Öğrencilere fırsat eşitliği için verilen eğitim bursu önemli bir katkı olarak öğrencilere önemsenecek bir destek sağlarken ailelerin bütçelerini de rahatlatmaktadır.

Öğrencilere verilen Eğitim Bursu, Sarıyer’deki tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerine e-dershaneden ücretsiz olarak faydalanabilecekleri olanaklar sağlıyor.

5 bin öğrenci eğitim bursundan direk maddi olarak faydalanırken, Sarıyer’de devlet okullarında okuyan yaklaşık 20 bin öğrencinin tamamına ulaşılarak online destek ile eğitimlerine katkı verilmektedir. Özel kurumlarla yapılan anlaşmalar ile verilecek eğitimin kalitesi ve faydası sürekli denetlenmekte ve ihtiyaca göre yenilenmektedir.

Dersaneye gidemeyen, özel ders alma olanağı olmayan tüm öğrenciler için başlatılan online eğitim seferberliği ile gençlerimiz test çözmekte, ders takviyesi yapmakta, yabancı dil eğitimi almaktadır.

Tüm ülkeye örnek bir proje olarak SAGEM’ler.

Hedeflerini ve projelerini hayata geçirmek için kollarını sıvayan Şükrü Genç’in seçimlerde vaat ettiği her mahalleye eğitim kurumu yapacağız sözü bugün Sarıyer’de SAGEM’lerle büyüyerek sürüyor.

İlk olarak 2009 yılında kurulan SAGEM’ler, Sarıyerli gençlere akademik eğitim desteği vermekle kalmayıp, gençlerin sosyal gelişimini de üstlenen bir kurum olarak parlamakta. 7 yıldır fırsat eşitliğini ilke edinen ve bu doğrultuda gençlere destek sağlama amacıyla hareket eden SAGEM,  bugün 11 farklı mahallede gençlerle buluşmanın gururunu yaşıyor.

Matematikten, yabancı dil ve drama derslerine kadar eğitim veren SAGEM’ler, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ile yürütülen çalışmalardan, yetişkinlere yönelik TAPV ve AÇEV ile yürütülen ortak çalışmalara kadar eğitsel alanda Sarıyerlilere tam destek veriyor.

Her yıl SAGEM’lerden mezun olan yüzlerce gencimiz, okullarında akademik başarılarına aldıkları takviyelerle katkı sağlarken, tiyatro, resim, spor, bilgisayar gibi bir çok konuda da gelişimlerine paralel olarak hünerlerini yıl sonu sergilemekteler.

Okullara fiziki destek.

Dersane hizmeti, kurs, maddi destek ve online eğitim ile gençleri ne kadar önemsediğini gösteren Sarıyer Belediyesi bunlarla da yetinmeyip Sarıyerde bulunan Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı tüm devlet okullarına el atmayıda ihmal etmiyor.

Belediyenin imkanları çerçevesinde bakanlıktan yeterince destek alamayan, okulların bir çok ihtiyacının velilerin sırtına yüklendiği eğitim sistemimizde Sarıyer Belediyesi her yıl yaz tatilinin başlaması ile birlikte kolları sıvıyor. Kurdukları ekiplerle okulların talepleri ve kendi tespitleri doğrultusunda öğrencilerin fiziki olarak daha iyi imkanlarda öğrenim görmeleri için okullarda badanadan, peyzaja, sıra ihtiyacından elektronik desteğe kadar bir çok konuda ellerinden geleni yapıyorlar.

İşte tüm bunlar için bize düşen ise bu düzene ve anlayışa katkı sağlamak geliyor. Önerilerimizle, varsa projelerimizle Sarıyer Belediyesine başvurmalı, Şükrü Genç ile gerekirse iletişime geçmeli ve her şeyden önce geleceğimiz olan gençlerimizin yarınları için önerilerimizi, fikirlerimizi sunmaktan geri durmamalıyız.

Bugün neredeyse Milli Eğitim Bakanlığının misyonunu üstlenmiş bu sistemi alkışlamalı, diğer belediyelerin de rnek alıp daha da geliştirmesini temenni etmeliyiz.

 

İsmail AYDIN