Son Dakika Haberler

Sarıyer büyük bir ustayı ağırlayacak!

Sarıyer bugün 3. Sarıyer Edebiyat Günleri çerçevesinde etkinliklerine devam ederken, önemli bir yazarı da ağırlamanın onurunu yaşayacak.

Sarıyer büyük bir ustayı ağırlayacak!
Okunma : 111 views Yorum Yap

Sarıyer bugün 3. Sarıyer Edebiyat Günleri çerçevesinde etkinliklerine devam ederken, önemli bir yazarı da ağırlamanın onurunu yaşayacak.

3. Edebiyat Günleri çerçevesi içinde Sarıyer’in misafiri olacak Yaşar Kemal 17:00 – 18:00 arasında sarıyer halkı ile buluşacak.

Ayrıca Sarıyer Belediyesi Beyaz Martı Onur Ödülünü kendisine takdim edecek, onur ödülünün takdimi sonrası kültür ve sanat markezinde kokteyl ile 3. Sarıyer Edebiyat günleri sona erecek.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç son gün etkinliğine tüm Sarıyer halkının katılımını beklediklerini belirterek herkesi Sarıyer Kültür Merkezine davet etti.

Yaşar Kemal kimdir.

5284d4d8f55852596a0000be

Asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan Yaşar Kemal, 1923 yılında Adana’nın Osmaniye İlçesi’ne bağlı Hemite Köyü’nde doğdu. Henüz ortaokul sıralarındayken halk yazınına duyduğu ilgi, onu folklor derlemeleri yapmaya yöneltti. O dönemde şiirleri, Adana Halkevi’nin yayını olan “Görüşler Dergisi” nde yayımlandı. Ortaokulun son sınıfındayken okulu bırakmak zorunda kalarak; ırgatlık, amelebaşılık, pirinç tarlalarında su bekçiliği, arzuhalcilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu gibi işlerde çalıştı. Bu arada Ülke, Kovan, Millet, Beşpınar Dergilerinde, şiirleri görüldü. 1951 yılında İstanbul’a yerleşerek, Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ile röportaj yazarlığı yapmaya başladı. “Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün” başlıklı röportajıyla, Gazeteciler Cemiyeti Özel Başarı Armağanı’nı kazandı.

O yıllarda öyküleriyle de ilgi çeken sanatçının, 1952 yılında “Sarı Sıcak” adlı öykü kitabı yayımlandı. İlk romanı “İnce Memed” 1955 yılında çıktı. 1955-1984 yılları arasında öykü, roman, röportaj ile makalelerinden oluşan 33 kitabı yayımlandı. Yaşar Kemal, ilk romanı “İnce Memed” ile 1955 yılında Varlık Roman Armağanı’nı kazandı. 1974 yılında “Demirciler Çarşısı Cinayeti” adlı yapıtı, Madaralı Roman Ödülü’nü aldı. “Yer Demir Gök Bakır” Fransa’da 1977 yılında, Edebiyat Eleştirmenleri Sendikası tarafından yılın en iyi yabancı romanı seçildi. “Binboğalar Efsanesi”, 1979 yaz dönemi için Büyük Edebiyat Jürisi tarafından seçilen kitaplar arasında yer aldı.

1982 yılında uluslararası Del Duca Ödülü’ne layık görülen Yaşar Kemal, 1984 yılında Fransa’ nın Légion D’Honneur Nişanı’nı aldı. Yapıtlarında; Torosları, Çukurova’yı, Çukurova insanının acı yaşamını, ezilişini, sömürülüşünü, kan davasını, ağalık ile toprak sorununu,çarpıcı bir biçimde ortaya koyan yazarın eşsiz betimlemeleri, eserlerinin en önemli özelliğidir. 29 dilde yayımlanmış olan kitaplarıyla, dünya yazınında çok önemli bir yeri vardır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)