Son Dakika Haberler

Sarıyer ittifakı rekor kırdı!

Yenilenen İstanbul seçimlerinde Sarıyer bir ilke imza atarak Sarıyer'in demokrasi ve cumhuriyetin kalesi olduğunu tarihe not düştü.

Sarıyer ittifakı rekor kırdı!
Okunma : 254 views Yorum Yap

CHP Sarıyer’in başını çektiği ve Ekrem İmamoğlu ile Sarıyer’de başlayan Demokrasi ve Cumhuriyet esintisi fırtınaya döndü.

31 mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu’ndan mazbatası geri alınarak seçimin yenilenmesi kararı sonrası, demokrasi güçleri CHP çatısı altında Sarıyer’de de tarihi bir başarı ile Ekrem İmamoğlu’nu zirveye çıkardı.

Sarıyer’de Demokrasi ve Cumhuriyet’e gönül vermiş, son dönemlerde siyasette esen sert rüzgarlardan ve ekonomide yaşanan çöküntüden rahatsız olan ülkenin huzur ve refah ortamına girmesini isteyen Sarıyerliler, sandıkta bu tercihleri ile ülkeyi huzur ortamından uzaklaştırıp sert söylemler ve hedef gösteren yaklaşımlara gereken cevabı verdi.

Sarıyer halkı sandıkta demokrasiye soluk olmak için, demokrasi adına, birlikte huzur içinde yaşama arzusu adına bir araya geldi. Sarıyerliler tüm İstanbul’da olduğu gibi Sarıyer’de bugüne kadar görülmemiş bir oy oranı ve farkı ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu İBB Başkanlığına seçti.

İBB başkanlık yarışında 31 Mart’ta Sarıyer’de birinci parti olan CHP, 23 Haziran yenileme seçiminde oyunu %6 oranında arttırarak Sarıyer’de bu güne kadar alınan en yüksek oy farkına ve oy oranına erişme başarısı gösterdi.

CHP Sarıyer’in başını çektiği seçim kampanyasına bir çok gönüllü kurumun da destek verdi. Bu çalışmalar sonucu CHP Sarıyer’de 33 mahallede sandıktan birinci çıkarken, AKP sadece 5 mahallede birinci çıktı. CHP, tüm Sarıyer’de her mahallede oylarını arttırırken, AKP’de ise düşüş oldu.

Yarışa 16 milyon seçmenin oyunu almak üzere başlayan CHP adayı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer’de CHP seçmeni dışında AKP’lisinden, Saadet Partilisine, HDP’lisinden MHP’lisine, Karadenizli’sinden, Doğulu’suna, Laz’ından, Kürt’üne kadar demokrasi özlemi içinde olan her kesimden sandıkta destek aldı.

TARİHİ FARK!

Sarıyer’de 31 Mart seçiminde Ak Parti’nin önünde ipi göğüsleyen CHP, 31 Martta Ak Parti’ye 26.169 oy fark atarken, 23 Haziran seçimlerinde bu farkı 23.725 arttırarak 49.894’e çıkardı.

CHP, 31 mart seçimlerinde 113.323 oy alırken, oy sayısı 23 Haziran seçimlerinde 128.864 oldu. Ak Parti ise 31 mart seçimlerinde 87.154 alırken, 23 Haziran seçimlerinde 78.970’e düştü

Sarıyer’de seçime katılım oranı ise %85.35 oldu.

İşte Mahalle Mahalle Sarıyer Sonuçları.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)