Son Dakika Haberler

Sarıyer Meclisi’nde istifa şoku!

Boğaziçi öğrenci eylemleri ve sonrasında yaşanan gelişmeler Sarıyer Belediye meclisine de yansıdı. Belediye Meclis üyeliğinden istifa etti.

Sarıyer Meclisi’nde istifa şoku!
Okunma : 233 views Yorum Yap

Boğaziçi öğrenci eylemleri ve yaşanan gelişmeler Ak Parti Sarıyer’de istifa zincirini devam ettirdi.

Boğaziçi eylemleri sırasında Kabe resminin yere konulması ile başlatılan soruşturmada Boğaziçi öğrencilerinden iki kişi tutuklanarak cezaevine yollanmıştı.

CHP heyetinin tutuklanan öğrencileri ziyaret etmesi ile de bir ayrıntı Sarıyer siyasetine damga vurmuş. Tutuklu bulunan öğrencilerden biri olan Doğu Demirtaş Ak Parti Sarıyer kadın kolları başkanı ve Sarıyer Belediyesi Ak Parti meclis üyesi Gamze Demirtaş’ın oğlu olduğu haberleri gündeme bomba gibi düşmüş, Gamze Demirtaş’ın hızla Kadın kolu başkanlığından istifa ettiği gündeme düşmüştü.

Bu istifa ile durulmayan gündem sonrası, Gamze Demirtaş’ın meclis üyeliğinden de istifa ettiği ve istifa sürecinin yasal prosedürlerinin devam ettiği şeklinde haberler gündeme düştü.

Yaşanan gelişmelerden sonra sırası ile görevlerinden istifa ettiği belirtilen Gamze Demirtaş’ın sağlık sorunlarını bahane ederek istifa ettiği belirtilirken, Sarıyer kamuoyu ise Demirtaş’ın istifalarının partiden gelen talepler doğrultusunda mı yoksa oğlunun içinde bulunduğu eylemlerde oğluna ve eylemlere hak verdiği için mi istifa ettiği merak ediliyor.

Bilindiği gibi Ak Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesine Ak Parti’den aday olmuş bir öğretim görevlisi olan Melih Bulu’yu rektör olarak atamış, bu atama sonrası ise Boğaziçi’nde öğrenciler ve öğretim görevileri eylemlerle Bulu’nun istifasını talep etmişlerdi. Bu eylemler sırasında ise bir sergi sırasında Kabe resmi yere konularak Kabe’ye hakaret edildiği suçlaması ile iki kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Cezaevine gönderilen iki öğrenciden birinin Ak Parti Sarıyer’de aktif görevleri bulunan Gamze Demirtaş’ın oğlu olduğu iddiaları ile Sarıyer Ak Parti’de Kadın kolu başkanı ve Meclis üyeliği görevlerini yapan Demirtaş’ın istifa haberleri gündeme bomba gibi düşmüştü.

Ak Parti’nin Cumhurbaşkanı’ndan en küçük partilisine ve MHP genel başkanına kadar bir çok kişinin tepki gösterdiği Boğaziçi eylemlerinde, eylemlere katılanların terörist olara gösterildiği, Kabe resmine yapılan muamelenin dine hakaret olarak suç olarak gösterildiği bu eylemlerde önemli görevlerde bulunan bir Ak Partili’nin oğlunun tutuklandığı iddiası ve bu iddialar sonrası gelen istifalar ise akıllara bir çok soruyu kamuoyu gündemine getirdi.

İstifa iddiaları sonucunda kamuoyu şimdi şu soruların cevabını aramakta.

Ak Parti’nin içinde Boğaziçi eylemlerine karşı bir çatlak mı var? Ak Partili görevliler ile çocukları arasında derin siyasi görüş farklılıkları mı var? Ak Partili Demirtaş parti baskısı ile mi istifa etti, yoksa oğlunun da savunduğu görüşlere sahip çıkmak için mi, yoksa oğlu ile yaşadığı derin siyasi ayrılık nedeniyle olayın gün yüzüne çıkması ile bu durumu savunamadığı için mi görevlerinden istifa etti? Ak Parti Sarıyer ve Gamze Demirtaş’ın bu ve buna benzer sorular için ne açıklama yapacağını Sarıyer Gözlem olarak takip etmeye devam edeceğiz.