Sarıyer Seçim Gerçekleri – “Her şeye rağmen” vefa!
423 okunma

Sarıyer Seçim Gerçekleri – “Her şeye rağmen” vefa!

ABONE OL
16 Mart 2024 11:50
Sarıyer Seçim Gerçekleri – “Her şeye rağmen” vefa!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Önceki yazımda 4 soru 3 cevap vermiş, bir sorumun cevabını bu yazıya bırakmıştım. Önceki yazımı okumayanlar için yazım burada. 

Neydi sorumuz?

Dört, Bağımsız aday Şükrü Genç tüm bunlara rağmen seçimi kazanabilir mi?

Sorumun net cevabı “hayır Şükrü Genç bu seçimi kazanamaz”.

Peki hangi gerekçelerle hayır bir bakalım?

 • Öncelikle sahada bulunma argümanları yetersiz. 3 dönem sonunda, 4. dönem talebi, seçmen gözünde “koltuk sevdası” olarak yorumlanmakta.
 • CHP seçmeninin büyük çoğunluğu, 100 yıllık partisine bağlı bir seçmen ve kolay kolay partisinden kopmaz. İdeolojik ve tarihsel aidiyetler ile altı oka hiç düşünmeden oy vermekte.
 • Sarıyer CHP seçmeni, Sarıyer’de Ak Parti’nin iktidar olmasına müsade etmez.
 • Sarıyer’de partininin kemik oyu 88 bin, çok büyük bir kızgınlıkta bile bugünün koşullarında en fazla 75 – 80 bine kadar düşer.
 • Kendisi ile birlikte 10 bin üye içinde yalnızca 350 kadar üyenin partiden istifa ettiği gerçeğini de belirtmek gerek.
 • TİP ve DEM’e oy verip, yerelde CHP adayını tercih eden seçmen ise, politik tercihlerden yana tavır almakta. DEM partinin Sarıyer’de adayı bulunmuyorken, TİP’in ise en iyi tahminle 5 bin civarı bir oyu alacağını beklemekteyim. Özetle buradan gelecek oy da, kazanma ihtimali olan aday olarak görülecek CHP adayına gidecektir.
 • CHP’den kopan hiç bir yapı veya kişi seçmeni kendisi ile birlikte götüremiyor. İnce ve Sarıgül örnekleri ile 2019 Handan Toprak ve geçmişte ki 2009 Sarıyer örnekleri ilk akla gelenler.
 • Son olarak, yapılan bilimsel araştırmaların çoğunda, bağımsız adayların kazanma ihtimalinin çok az olduğu sonucu var ortada.

 

*****

 

Bir partili olarak Şükrü Genç’e açık mektubum…

“Her şeye rağmen” vefa ve Şükrü Genç’e sorularım?

Sevgili Şükrü başkan;

Sen, bizim 3 dönemdir Sarıyer’de kurduğumuz CHP iktidarının önemli bir yapı taşıydın. Neden öyle kalmayı tercih etmedin?

Sen, sokak sokak hiç bir karşılık beklemeden çalışan partili kadınlarımızın göz bebeğiydin. Neden gözden düşmeyi seçtin?

Sen, gece yarıları pankart asan, mitinglere koşan, seni kendisine örnek yapan geçlerin abisiydin. Neden kardeşlerini terk ettin?

Sen, Sarıyer’in “Şükrü başkanı”ydın. seçim galibiyetlerinin sembolü, başarının bayrağı. Neden yeni bir galibiyeti daha riske attın?

Sen, CHP Sarıyer’de siyaset yapan, iddialı herkesin parti tarafından 3 dönem atanmış, kıskanılacak siyasi sembolüydün. Neden bunu yıktın?

Sen, “her şeye rağmen” bizim Şükrü başkanımız oldun, 3 dönem 15 yıl boyunca, görevden alındık sana toz kondurmadık, parçalara bölündük sana söz söyletmedik, işsiz kaldık seni suçlamadık, haksızlıklara uğradık senden bilmedik, sahipsiz bırakıldık canı sağolsun dedik, kan kustuk zaman zaman, kızılcık şerbeti içtik dedik, atadığın meclis üyeleri partimizle, değerlerimizle alay eder gibi paylaşımlar yaptı onları ödüllendirdiğin zaman bile yutkunduk, partimiz aday gösterdikçe sana karşı gelenlere ilk biz karşı durduk ve sokakları doldurduk.

Neden seni 15 yılda Şükrü Başkan yapan partine sırtını dönüp aday oldun ve herkesin ŞÜKRÜ BAŞKANI olarak kalmayı terk ettin?

Lütfen aday, adaylaşma süreci, genel merkez deme, aynı yöntem ve süreçlerden sende geçtin ve sende 3 dönem benzer şekillerde adaylaştın. O zaman ses çıkarmadın!

Tüm bunlara rağmen, henüz geç değil, gel 15 yılın hatırına, sana kan olan, can olan partililerin, partin adına kararını yeniden gözden geçir. Gel Sarıyer’de herkes tarafından sadece yaptığın eserlerle anıl, gel yine herkesin Şükrü Başkanı ol. Öyle kal…

Yeni yazım, yakında: Mülkiyet sorunu ve sonrası. – 2 teşekkür, 1 dikkat!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
 • Aslan ÖKSEL

  Sevgili İsmail bir bakıma sana katılıyorum, dayatma aday olmasa söylediklerinin altına imzamı atardım. Ama fakatların olduğu, Zeybeğin dayattığı adayı kabul etmek de doğru değil.. CHP çok sesliliğin olduğu, fikirlerin tartışıldığı sonuç da doğrunun bulunduğu özellikle Sarıyer’de çok güzel yaşanan bir yer. Ama görüyoruz ki AKP zihniyeti gibi yani holding gibi yönetilmeye çalışılıyor. Sarıyer emekcilerinin ve devrimcilerin karşı çıktığı ve duruş sergilediği konu bu bence… Sevgilerimle güzel arkadaşım

  Cevapla
  +0
  -0


HIZLI YORUM YAP